Microsoft ogłosił inicjatywę HailStorm

Gigant z Redmond przedstawił założenia platformy opartej na XML, dzięki której ośrodki internetowe będą mogły zaoferować użytkownikom nowe usługi.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Microsoft przedstawił nowe szczegóły dotyczących strategii .NET. Zaprezentowana przez firmę platforma o kodowej nazwie HailStorm jest oparta na języku XML i - jak twierdzą przedstawiciele firmy - służy do budowy "zorientowanych na użytkownika" serwisów internetowych.

Jednym z pierwszych elementów dostępnych w ramach inicjatywy HailStorm będzie rozbudowana wersja usług tzw. portfela elektronicznego, usprawniającego dokonywanie zakupów w sieci. Kolejnym komponentem tworzącym nową platformę ma być nowa wersja oprogramowania MSN Messenger, służącego do komunikacji w czasie rzeczywistym. Użytkownik, który zamówił jakiś produkt w księgarni internetowej, zostanie powiadomiony o jego dostępności właśnie poprzez system Messenger. Przesłana wiadomość będzie zawierać odnośnik z przekierowaniem do witryny księgarni. Użytkownik będzie mógł dokonać zakupu za pomocą jednego kliknięcia bez wprowadzania danych osobowych, adresu czy numeru karty kredytowej. Transakcja będzie bowiem obsługiwana poprzez system Passport, przechowujący niezbędne dane użytkownika na serwerze Microsoftu.

Zobacz również:

  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji

Podczas prezentacji nowej inicjatywy, przedstawiciele Microsoftu zapewniali, że osoby korzystające z usług elektronicznego portfela nie będą musiały w najmniejszym stopniu obawiać się o poufność danych. Bill Gates stwierdził, że informacje o użytkownikach są dobrze zabezpieczone, a firma nigdy nie przekaże ich żadnej stronie nie biorącej udziału w zawieranej transakcji.

Przedstawiciele firmy poinformowali, że dostęp do usług świadczonych w ramach HailStorm będzie możliwy z dowolnych platform i urządzeń, np. stacji roboczej Suna czy urządzenia typu PDA z systemem Palm OS bądź PocketPC. Producent przypomniał, że usługi w ramach nowej platformy będzie można implementować również w ośrodkach internetowych, działających na konkurencyjnych platformach, np. Linux. Zastrzegł jednocześnie, że HailStorm najlepiej będzie współpracować z systemem Windows.

Microsoft utrzymuje, że przygotuje cały zestaw usług w ramach nowej inicjatywy. Część z nich jest już dostępna (Passport), inne mają zostać udostępnione w latach 2002-2003. Koncern z Redmond oświadczył, że wszystkie przyszłe usługi będą świadczone poprzez ośrodki sieciowe Microsoftu i oparte na zasadach płatnej subskrypcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200