Microsoft odpowiada na zarzuty Komisji Europejskiej

Po przeanalizowaniu odpowiedzi, Komisja podejmie decyzję, czy wszczyna oficjalne antymonopolowe śledztwo przeciwko producentowi amerykańskiemu.

Microsoft przedstawił pełną odpowiedź na pytania zadane mu przez Komisję Europejską, dotyczące wyjaśnienia kwestii, czy amerykańska firma wprowadziła do systemu Windows 2000 elementy pomocne w rozszerzeniu jej dominacji poza rynek systemów operacyjnych komputerów PC na inne obszary, w tym np. rynek serwerowy. W marcu firma udzieliła już wstępnych odpowiedzi, poprosiła jednak o przesunięcie na kwiecień terminu udzielenia wyczerpujących informacji.

Obecnie Komisja zapoznaje się ze złożonymi dokumentami, co ma jej pozwolić na podjęcie decyzji o wszczęciu oficjalnego śledztwa przeciwko producentowi Windows. Rzeczniczka Komisji stwierdziła jednak, że trudno jest określić, kiedy decyzja ta zostanie podjęta.

Komisja ma rozpatrywać również inną sprawę dotyczącą prawdopodobnego pogwałcenia przez Microsoft unijnych praw. Micro Leader Business, francuski hurtowy sprzedawca oprogramowania, oskarżył producenta z Redmond o pogwałcenie praw antymonopolowych, gdy firma zabroniła mu sprzedawania we Francji oprogramowania Microsoftu sprowadzanego z Kanady. Na ustosunkowanie się do tych zarzutów Microsoft ma czas do 2 maja br.

Wnikliwemu badaniu poddane jest ponadto planowane przejęcie przez firmę Billa Gatesa brytyjskiej firmy kablowej Telewest. W tym przypadku zachodzą obawy, że Microsoft wykorzysta swoją pozycję na rynku systemów operacyjnych do zdominowania europejskiego rynku przystawek telewizyjnych.

***

Microsoft potrzebuje więcej czasu na odpowiedź dla Komisji Europejskiej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200