Microsoft: nowe zasady licencji

Producent rozważa możliwość wprowadzenia nowego systemu opłat za oprogramowanie, dokonywanych na zasadach subskrypcji. Nowy model licencjonowania dotyczyć ma największych klientów firmy korzystających z umów typu Enterprise Agreement.

Microsoft zamierza wprowadzić modyfikacje w modelu licencjonowania Enterprise Agreement, dostępnego wyłącznie dla największych klientów. Dotychczas na mocy takiej licencji klienci otrzymywali zestaw aplikacji Microsoft Office i Back Office, a także licencje CAL (Client Access License). Umowa obowiązywała 3 lata, a w trakcie jej trwania klienci płacili ok. 200-300 USD rocznie za każde stanowisko.

Proponowane zmiany miałyby umożliwić firmie regularne pobieranie od klientów opłat. Zapewniłoby to ciągłe przychody, uniezależnione - od spadającej obecnie - liczby sprzedawanych licencji. Ich wysokość związana byłaby na stałe z liczbą użytkowników oprogramowania u klienta. Aktualni klienci z umowami typu Enterprise Agreement mieliby możliwość negocjowania nowej umowy, renegocjowania starej lub zwrotu oprogramowania.

Model abonamentowy nie znajdzie na razie zastosowania przy sprzedaży produktów na rynku konsumenckim. Microsoft rozważał pierwotnie pobieranie opłat na zasadzie subskrypcji w przypadku Office XP. Firma wycofała się jednak z tego pomysłu, obawiając się zmniejszenia przychodów ze sprzedaży.

Koncern z Redmond jak dotąd nie potwierdził oficjalnie doniesień o zmianie systemu opłat. Przedstawiciele producenta przyznali jednak, że firma "uważnie przygląda się kwestiom związanym z licencjonowaniem, w miarę jak zmienia się podejście do oprogramowania jako usługi". Szczegóły dotyczące zmian w modelu licencjonowania oprogramowania, Microsoft przedstawić ma na zapowiedzianej na jutro konferencji prasowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200