Microsoft nie może w Niemczech sprzedawać Windows 2000 OEM

Taką tymczasową decyzję podjął monachijski sąd w odpowiedzi na pozew jednego z lokalnych sprzedawców oprogramowania.

Sąd okręgowy w Monachium zabronił tymczasowo Microsoftowi sprzedaży w Niemczech systemu Windows 2000 w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer).

Decyzja sądu ma związek z procesem wszczętym w kwietniu br. przez jednego z lokalnych sprzedawców oprogramowania, który oskarżył Microsoft o antykonkurencyjne praktyki związane ze wersją OEM systemu Windows 2000.

Pozew opiera się na tym, że nowy system Microsoftu ma zabezpieczenia, które nie pozwalają go używać, jeśli użytkownik zmieni płytę główną w swoim komputerze w celu wykorzystania szybszego procesora lub zechce wykorzystać system w nowym komputerze.

Niemiecki sąd stwierdził, że Microsoft nie ustosunkował się do zarzutów, ale ma szansę na ich odrzucenie.

Rzecznik niemieckiego oddziału Microsoftu w wydanym oświadczeniu poinformował, że cała sprawa "to dużo hałasu o nic". Ponadto stwierdził, że jego firma działa zgodnie z prawem i spełnia wszystkie prawne wymogi zarówno niemieckie, jak i Unii Europejskiej.

"Z jednej strony pracujemy z producentami sprzętu PC nad rozwiązaniami zapobiegającymi piractwu, z drugiej - oczywiście rozumiemy, że użytkownicy chcą robić kopie zapasowe swojego oprogramowania, gdy wymieniają podzespoły w swoim sprzęcie. Właśnie z tego powodu współpracujemy z producentami PC, aby użytkownicy we wszystkich przypadkach mogli wykonywać kopie zapasowe, a w szczególności kopie wersji OEM" - dodał rzecznik niemieckiego Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200