Microsoft nie może tworzyć aplikacji wykorzystujących Javę

Zakaz ma obowiązywać do czasu rozstrzygnięcia sporu w toczącym się z powództwa Suna procesie o naruszenie umowy licencyjnej.

Amerykański sędzia orzekł, że Microsoft nie może niezależnie tworzyć oprogramowania bazującego na technologii Javy firmy Sun Microsystems. Zakaz ten ma obowiązywać do ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii w toczącym się procesie.

Orzeczenie sędziego Ronalda Whyte'a jest bezpośrednią odpowiedzią na zapytanie Microsoftu o zgodę na tworzenie i dystrybucję oprogramowania stworzonego na technologiach zbliżonych do języka programowania Java Suna. Sun z kolei złożył opozycyjny wniosek, w którym poprosił sędziego o nakazanie Microsoftowi dostosowania się do umowy zawartej z nim w 1995 r., dotyczącej licencjonowania i dystrybucji produktów wykorzystujących Javę.

Sędzia, wydając orzeczenie, stwierdził, że argumentu obu stron są "jednakowo wiarygodne" i dopiero ostateczna rozprawa będzie mogła przynieść rozwiązanie. Termin rozprawy nie został jeszcze ustalony.

Spór Suna z Microsoftem trafił na wokandę w 1997 r., gdy twórca Javy oskarżył producenta Windows o złamanie zasad licencjonowania Javy i tworzenie produktów niezgodnych ze specyfikacją jego technologii.

Zarówno przedstawiciele Suna, jak i Microsoftu stwierdzili niezależnie, że orzeczenie sędziego jest zgodne z ich stanowiskiem. Zdaniem analityków, choć Java stała się bardzo popularnym językiem dla środowisk opierających swe działanie na Internecie, to Microsoft może pozwolić sobie na czekanie do czasu rozstrzygnięcia sprawy, ponieważ może sprzedawać oprogramowanie, bazujące na innych językach programowania, takich jak XML, C++ czy Visual Basic.

***

Sąd przywrócił nakazy dotyczące wykorzystywania Javy przez Microsoft

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200