Microsoft: narzędzia blokujące automatyczne uaktualnianie do IE8

Firma udostępniła w tym tygodniu zestaw narzędzi blokujących automatyczne sprowadzanie i instalowanie nowej wersji Internet Explorer 8, która ma pojawić się w tym roku.

Dwa lata temu, kiedy firma wypuszczała Internet Explorer 7, Microsoft zaplanował dystrybucję IE8 z pomocą mechanizmu Automatic Update. Przeglądarka ma mieć status uaktualnienia "wysoki priorytet" dla Windows XP i Windows Server 2008 oraz "ważny" dla Windows Vista i Server 2008. Narzędzie blokujące obniża ten status do poziomu "opcjonalny".

Zestaw zawiera dwa komponenty: skrypt blokujący, który tworzy nowy klucz w rejestrze Windows w celu uniemożliwienia automatycznego sprowadzania i instalacji, oraz szablon polityki grupowej, który może być importowany do istniejącej infrastruktury polityki w organizacji.

Narzędzie do blokowania nie ma daty ważności i nie może przeszkodzić użytkownikom w ręcznym uaktualnianiu, poprzez ściągniecie IE8 z witryny Microsoftu.

Nowa przeglądarka będzie także oferować użytkownikom, którzy otrzymają IE8 za pośrednictwem Automatic Update, opcję odrzucenia lub odroczenia instalacji w momencie jej rozpoczęcia.

Narzędzie blokujące nie będzie mieć jednak wpływu na przebieg tego procesu na maszynach, które otrzymają uaktualnienie za pośrednictwem takich kanałów, jak Windows Server Update Services (WSUS) czy System Management Server (SMS). Jeżeli w organizacji do zarządzania uaktualnieniami używany jest WSUS i rozprowadzenie uaktualnień skonfigurowane jest do instalacji automatycznej, IE zostanie zainstalowany automatycznie w całej organizacji.

Jeżeli Microsoft zachowa harmonogram podobny do IE7, wydanie zestawu blokującego może oznaczać, iż IE8 pojawi się w ciągu dwóch, trzech miesięcy.


TOP 200