Microsoft: nadchodzi 6 poprawek

W najbliższy wtorek Microsoft zamierza udostępnić sześć uaktualnień, łatających błędy w produktach koncernu - m.in. w systemach z rodziny Windows, przeglądarce Internet Explorer, programach pocztowych Outlook Express oraz Windows Mail, a także w aplikacji Visio. Warto wspomnieć, że Microsoft zainicjował dziś nowy system informowania o nadchodzących poprawkach.

Wiadomo już, że aż 4 z owych sześciu patchy (których udostępnienie planowane jest na 12 czerwca) otrzymały status "uaktualnienia krytycznego" (w nomenklaturze Microsoftu oznacza to, iż usuwają one błędy mogące posłużyć do przeprowadzenia skutecznego ataku na komputer bez żadnego działania ze strony użytkownika). Dwa pozostałe uaktualnienia uznano za "ważne" oraz "umiarkowanie ważne".

W sumie trzy uaktualnienia przeznaczona są dla systemu Windows, zaś po jednym - dla Internet Explorera, aplikacji Outlook Expressa i Windows Mail oraz MS Visio (jest to program do tworzenia schematów i diagramów, wchodzący w skład rodziny MS Office). Trzy z sześciu uaktualnień dotyczą systemu Windows Vista.

Na razie nie wiadomo dokładnie, jakie dokładnie luki usunie Microsoft - z informacji dostępnych na stronie firmy Secunia wynika, że nie są znane żadne poważne błędy w MS Visio (ani w wersji 2002, ani 2003) - prawdopodobnie więc chodzi tu o błąd znaleziony przez specjalistów z Microsoftu. Podobnie jest z Outlook Express i Windows Mail - nie wiadomo nic o żadnych lukach w tych aplikacjach.

Microsoft po raz pierwszy zastosował w tym miesiącu nowy system prezentowania informacji o nadchodzących uaktualnieniach - firma zdecydowała się na jego wprowadzenie, aby dostarczać użytkownikom (głównie administratorom) bardziej szczegółowych informacji na temat poprawek. Ma to im pomóc m.in. w zaplanowaniu procesu uaktualniania. Do tej pory Microsoft w zapowiedziach poprawek informował tylko o tym, jakie jakie produkty zostaną uaktualnione i jaka będzie "ranga" danego patcha (np. czy jest to uaktualnienie krytyczne). Nowe alerty zawierały będą m.in. informację o tym, które dokładnie wersje produktów zostaną załatane. Zapowiadając zmiany przedstawiciele Microsoftu wyjaśniali, iż wcześniej nie przedstawiali takich informacji z obawy przed hakerami, którzy na podstawie zapowiedzi łat mogliby znajdować luki w Windows. Firma uznała jednak, że takie informacje będą bardzo przydatne dla administratorów - pomogą im bowiem w optymalnym zaplanowaniu procesu uaktualniania komputerów.

Wraz z poprawkami usuwającymi błędy związane z bezpieczeństwem, Microsoft udostępni w najbliższy wtorek również siedem innych uaktualnień - wszystkie będą posiadać status "wysoki priorytet". Cały pakiet uaktualnień będzie można pobrać za pośrednictwem Windows Update oraz Windows Server Update Services (WSUS).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200