Microsoft na razie nie zamierza produkować własnych telefonów

Przedstawiciele koncernu zdementowali pogłoski mówiące o tym, że Microsoft zamierza wypuścić na rynek własną linię telefonów komórkowych opartych na systemie operacyjnym Windows Phone 8. W najbliższym czasie jedyną tego typu nowością w ofercie koncernu z Redmond mają być tablety Surface.

Lawinę spekulacji dotyczących rzekomego telefonu komórkowego firmy Microsoft wywołały ujawnione w zeszłym tygodniu informacje ekspertów japońskiej spółki finansowej Nomura. Jednak zdaniem przedstawicieli pionu biznesowego odpowiedzialnego za rozwój systemów operacyjnych Windows dla urządzeń przenośnych obecnie nie ma planów dotyczących wprowadzenia na rynek własnego telefonu komórkowego. Takie rozwiązania mają być rozwijane wspólnie z partnerami - m.in. firmą Nokia. Wedle zapowiedzi Microsoft zamierza aktywnie angażować się również w rozwój warstwy sprzętowej urządzeń, które mają korzystać z systemu Windows Phone. Z nieoficjalnych informacji wynika natomiast, że poza firmą Nokia urządzenia bazujące na środowisku Windows Phone 8 do oferty wprowadzą również m.in. koncerny Samsung, i Huawei. Microsoft zaś zamierza skoncentrować się na rynku tabletów. Tablety rodziny Surface będą pierwszymi rozwijanymi samodzielnie urządzeniami sprzętowymi koncernu, który w swojej - liczącej niemal 4 dekady - historii koncentrował się na rozwoju oprogramowania.

Niepowodzeniem zakończyły się podejmowane w przeszłości próby wejścia firmy Microsoft na rynek telefonów komórkowych. W 2008 roku gigant kupił wyspecjalizowaną w projektowaniu eleganckich urządzeń mobilnych firmę Danger. Dwa lata później na rynku zadebiutowała linia - opracowanych wspólnie z firmą Sharp - telefonów Kin. Po kilku miesiącach Microsoft zrezygnował z ich sprzedaży.

Zobacz również:


TOP 200