Microsoft: możemy zdalnie kasować aplikacje dla Windows 8

Przedstawiciele koncernu z Redmond poinformowali, że administrator serwisu z aplikacjami dla Windows 8 (Windows Store) będzie miał możliwość zdalnego dezaktywowania i kasowania pobranych z niego programów. Ma to być dodatkowe zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem.

Taka funkcja (kill switch) znana jest już z innych serwisów z aplikacjami - zdalne kasowanie aplikacji możliwe jest np. w przypadku App Store Apple'a oraz Android Market Google'a. Dzięki niej administrator serwisu może nie tylko natychmiast zablokować możliwość pobierania aplikacji, ale też wysłać do korzystających z danego app store'a urządzeń polecenie wyłączenia lub skasowania pobranego już programu.

Informacja o wprowadzeniu takiego rozwiązania do Windows Store znalazła się w dokumentacji serwisu, udostępnionej przez Microsoft przed kilkoma dniami. Napisano tam m.in. "W sytuacji, gdy zagrożone będzie bezpieczeństwo użytkowników lub jeśli będziemy do tego zobligowani przez prawo, może zdarzyć się, że użytkownik nie będzie w stanie uruchomić pobranej/kupionej aplikacji". Koncern zastrzegł jednocześnie, że w przypadku płatnych programów klient będzie mógł liczyć na zrefundowanie kosztów zakupu. Nie znaczy to jednak, że usunięcie aplikacji będzie zupełnie bezbolesne dla użytkownika - niewykluczone, że straci on dane przechowywane w danym programie.

Zobacz również:

  • Microsoft nie będzie pobierał prowizji od developerów - 0% z aplikacji dla systemu Windows

Jako pierwszy taką funkcję do swojego serwisu z aplikacjami wprowadził koncern Apple - aczkolwiek firma przez dłuższy czas nie informowała o tym użytkowników (Steve Jobs potwierdził oficjalnie obecność "kill switcha" w App Store dopiero przed trzema laty). Z rozwiązania takiego korzysta również Google w Android Markecie - koncern w mijającym roku użył tej funkcji wielokrotnie, kasując zdalnie zainstalowane u użytkowników złośliwe aplikacje dla Androida.

Na razie nie wiadomo, jak drobiazgowo Microsoft zamierza sprawdzać aplikacje zgłaszane do Windows Store - trudno powiedzieć, czy koncern zamierza wzorować się raczej na Apple (który programy wprowadzane do App Store sprawdza bardzo szczegółowo) czy raczej na Google (który z kolei praktycznie nie weryfikuje aplikacji zgłaszanych do Android Market)

"Jasnych deklaracji nie usłyszeliśmy - ale z pierwszych zapowiedzi Microsoftu wynika, że zamierza sprawdzać aplikacje znacznie staranniej niż Google. Przed koncernem jest trudne zadanie - musi stworzyć serwis, który będzie bardziej otwarty i "przewidywalny" niż App Store, ale jednocześnie bezpieczniejszy i lepiej nadzorowany niż Android Market" - komentuje Al Hilwa, analityk firmy IDC.

Dodajmy, że konkretnego terminu premiery Windows Store na razie nie podano - Microsoft zapowiedział jedynie, że wystartuje on jednocześnie z udostępnieniem pierwszej wersji beta systemu Windows 8. Najbardziej prawdopodobnym terminem wydaje się luty przyszłego roku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200