Microsoft ma zapłacić 521 mln USD

Kara, jaką wyznaczył wczoraj (11 sierpnia) sąd w Chicago dotyczy naruszenia patentów firmy Eolas Technologies i Uniwersytetu Kalifornijskiego. Wykorzystane zostały one w przeglądarce Internet Explorer. Proces w tej sprawie przeciwko Microsoftowi toczył się od 1999 r.

Przedstawiciele firmy Eolas i uniwersytetu z Kalifornii oskarżyli koncern z Redmond o wykorzystanie ich rozwiązania w Internet Explorerze. Umożliwia ono użytkownikom przeglądarek dostęp do treści multimedialnych umieszczonych na stronach internetowych. Uniwersytet Kalifornijski opatentował tę technologię w listopadzie 1998 r. (patent nr 5 838 906). Opracowana została ona przez Michaela Doyle’a, który założył później Eolas Technologies.

Firma ta ma obecnie wyłączne prawa na stosowanie i licencjonowanie wymyślonej przez swojego założyciela technologii. Umieszczanie interaktywnych treści na stronach WWW stało się obecnie powszechne. Rozwiązania tego typu pozwalają na korzystanie na stronach internetowych z odtwarzaczy plików wideo, gier, czy interaktywnych serwisów giełdowych.

Przedstawiciele Microsoftu zamierzają odwołać się od – ich zdaniem – „rozczarowującej” decyzji sądu w Chicago.