Microsoft kontra VMware - wojny cenowe w chmurze

Microsoft zawsze pozycjonował swój system Hyper-V jako tańszą alternatywę wobec platformy VMware. Obecnie gigant z Redmond przekonuje, że przy nowej polityce cenowej konkurenta, prywatna chmura budowana za pomocą rozwiązań Microsoft może być tańsza nawet o 70 tys. dolarów niż rozwiązanie oparte o platformę VMware.

Obliczeń dokonano przy założeniu użycia klastra złożonego z dwóch węzłów, na którym rezydują trzy maszyny wirtualne na procesor (12 maszyn wirtualnych). Microsoft twierdzi też, że prywatna chmura zbudowana przy użyciu jego produktów, w tym: Windows Server 2008 R2, Hyper-V i System Center - będzie kosztować 18 480 USD. Według wyliczeń firmy z Redmond, taka sama konfiguracja na platformie VMware ma kosztować klientów 72 918 USD. Microsoft przekonuje też, że przy wykorzystaniu 4 procesorowych węzłów i obciążeniu ich 6 wirtualnymi maszynami na procesor (24 na serwer), koszt jego rozwiązania nie ulegnie zmianie, natomiast korzystanie z VMware będzie kosztowało o 95 790 USD więcej.

Polecamy: Pojedynek platform wirtualizacyjnych

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji
  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji

Przedstawione wyceny oparto na wielu konfiguracyjnych założeniach, w tym uwzględniających Windows Server 2008 R2.

W scenariuszu budowy chmury z licencjonowaniem Microsoft ECI Datacenter:

- Wymagane będą cztery licencje na ECI Datacenter (ponieważ w sumie są cztery fizyczne procesory) i dwa komputery główne mogą uruchamiać trzy maszyny wirtualne na procesor (w sumie 12 maszyn wirtualnych w klastrze).

- Nie trzeba płacić osobnej opłaty licencyjnej za każdą maszynę wirtualną pracującą w środowisku, ponieważ edycja ECI Datacenter zawiera Windows Datacenter Server, dający nieograniczone prawa do wirtualizacji. Oznacza to prawo uruchamiania przez użytkownika nieograniczonej liczby wirtualnych instancji Windows Server na procesorach licencjonowanych z systemem Windows Server Datacenter, bez konieczności zakupu dodatkowych licencji. Podobnie jest z ECI Datacenter, który obejmuje System Center SMSD, zapewniający zarządzanie nieograniczoną liczbą maszyn wirtualnych.

- Całkowity koszt (licencja + 3 letni program Software Assurance) to: 4620 USD x 4 = 18 480 USD

Zobacz też: VMware - nowa polityka licencyjna otworzy drzwi rozwiązaniom open source?

W scenariuszu realizowanym poprzez licencjonowanie zestawu VMware Cloud Infrastructure Suite, potrzebne będą:

- licencja na vSphere 5.0 (6117 USD/procesor)

- licencja na vCenter Server (8742 USD za instancję)

- oddzielna opłata licencyjna za każdą maszynę wirtualną pracującą w środowisku użytkownika za: vCenter Oerations, vCenter SRM, vShield oraz za vCloud Director (1906 USD za każdą maszynę wirtualną)

- cztery licencje na Windows Datacenter Server do uruchamiania tzw. systemów operacyjnych-gości /guest-OS/ (4209 USD za procesor)

- i całkowity koszt (licencja + 3 lata wsparcia i serwisu SNS - Support and Subscription) wyniesie: 6117 USD x 4 + 8742 USD + 1906 USD x 12 + 4209 USD x 4 = 72 918 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200