Microsoft kontra Sun: sędzia tymczasowo oddala kolejny zarzut twórców Javy

Orzeczenie sądu nie ma jednak mocy wiążącej. Sędzia okręgowy zamierza wysłuchać stron 11 sierpnia br. i wtedy też ma ustalić termin głównej rozprawy.

W cieniu kończącego się procesu o naruszenie praw antymonopolowych Microsoft uzyskał kolejne małe zwycięstwo w sporze z Sun Microsystems, dotyczącym zasad licencjonowania Javy. Sąd okręgowy wydał wstępne orzeczenie, w którym oddalił zarzuty Suna o nielegalne umieszczanie przez Microsoft fragmentów kodu źródłowego Javy na jego stronach internetowych. Firma domagała się odszkodowania w wysokości 35 mln USD.

Sędzia Ronald Whyte wstępnie zgodził się z wnioskiem Microsoftu, w którym firma poprosiła o odrzucenie zarzutów Suna. Swoją decyzję argumentował tym, że nie jest dotąd jasne, czy Microsoft opublikował kod celowo i za wiedzą wyższego rangą kierownictwa oraz czy kod ten był rzeczywiście powszechnie dostępny. Sąd ma jeszcze wysłuchać w tej kwestii obu stron podczas przesłuchania ustalonego na 11 sierpnia br.

"To jest wstępna decyzja, co oznacza, że nie jest wiążąca. Tego typu orzeczenia są wydawane, aby skupić się na ustnych wyjaśnieniach specyficznych kwestii przed sądem " - podsumowała orzeczenie rzeczniczka Suna.

Jest to już kolejna z serii małych porażek Suna w toczącym się od trzech lat sporze z Microsoftem. Na początku maja br. sąd odrzucił oskarżenia firmy, przypisujące producentowi z Redmond naruszenie praw autorskich, związanych z tą technologią, oraz wniosek o ustanowienie doraźnych orzeczeń wobec Microsoftu, dotyczących kwestii praw autorskich. W kwietniu sędzia orzekł, iż Sun musi nadal dostarczać uaktualnienia Javy zgodne z wersją Javy, opracowaną przez Microsoft. Natomiast na początku roku odrzucił roszczenia Suna, oparte na rzekomym złamaniu praw autorskich przez Microsoft, dopuścił jednak złożenie przez Suna oskarżenia, które bazowało na pogwałceniu zasad konkurencyjności.

Chociaż sąd cały czas prowadzi wstępne przesłuchania, to nie ustalił jednak terminu właściwej rozprawy. Sędzia zapowiedział jednak, że poda go 11 sierpnia, czyli w dniu, w którym odbędą się przesłuchania dotyczące wszystkich najważniejszych wniosków złożonych w tej sprawie.

***

Microsoft zyskuje przewagę w sporze o licencjonowanie technologii Java

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200