Microsoft kontra IBM w PS/2

Kiedy w maju IBM zaczął sprzedawać niektóre spośród modeli serii PS/2 z zainstalowanym systemem operacyjnym OS/2, wiadomo było, że chodzi o ograniczenie stosowania na rynku komputerów PS konkurencyjnego systemu MS Windows.

Kiedy w maju IBM zaczął sprzedawać niektóre spośród modeli serii PS/2 z zainstalowanym systemem operacyjnym OS/2, wiadomo było, że chodzi o ograniczenie stosowania na rynku komputerów PS konkurencyjnego systemu .

Microsoft zareagował błyskawicznie. Zapowiedział sprzedaż połączonych pakietów DOS/Windows 3.1, które pozwalają na instalację DOS i Windows w trojaki sposób. W tych komputerach PS/2, gdzie zainstalowano już system OS/2 możemy, korzystając z pakietu DOS/Windows, zdeinstalować OS/2 automatycznie, ręcznie lub też pozostawić go w systemie tzw. "dual boot". To ostatnie oznacza, że zależnie od potrzeb użytkownika będziemy mogli uruchamiać nasz komputer albo z systemem OS/2 albo z MS Windows. Począwszy od czerwca br. Microsoft sprzedawać ma swoje pakiety po 200 USD. Jego przedstawiciele uważają, że dadzą w ten sposób użytkownikom PS/2 model 56 i 57 możliwość wyboru lepszego systemu operacyjnego. IBM, który szacuje tegoroczną sprzedaż PS/2 56 i 57 na blisko 200 tys. sztuk, uważa że taka nerwowa reakcja Microsoftu wynika z obawy wyeliminowania ich systemu przez OS/2. Wydaje się jednak, że rację ma Microsoft - modele 56 i 57 mają zainstalowane po 4 MB RAM, zaś uważa się że dopiero przy 6 MB RAM system OS/2 może być w pełni wykorzystany.


TOP 200