Microsoft: kolejne elementy zestawu Forefront

Koncern udostępnił dwa kolejne elementy zestawu Forefront w ramach strategii łączenia technik bezpieczeństwa i zarządzania tożsamością oraz tworzenia oprogramowania obejmującego klienty, serwery i obrzeże sieci.

Nowe elementy to udostępniona już Forefront Threat Management Gateway (TMG) 2010 i zaplanowana na początek roku przyszłego Forefront Unified Access Gateway (UAG) 2010.

Te dwa elementy oprogramowania bezpieczeństwa są częścią kompleksowego planu: zintegrowania oprogramowania ochronnego i produktów zarządzania tożsamością Microsoftu w ramach marki Forefront; oferowania tego wszystkiego w wersji SaaS oraz jako warstwowa ochrona i kontrola dostępu dla oprogramowania infrastrukturalnego przedsiębiorstw.

Cała platforma ma obejmować Active Directory, oprogramowanie Forefront, produkty innych dostawców oraz konsolę zarządzania Forefront Protection Manager (znaną pod nazwą kodowa Stirling).

Plan ten, ogłoszony w kwietniu br., rozwija się wolniej niż zakładano, głównie z powodu komponentu konsoli, który nie pojawi się w tym roku, chociaż TMG i UAG udostępniane są zgodnie z planem.

TMG pełni rolę bramy dostępowej WWW, chroniącej użytkowników przed złośliwymi miejscami w internecie i pozwalającej na blokowanie poszczególnych rodzajów tych miejsc, jak np. witryny gier. TMG jest też pierwszym produktem Microsoftu zintegrowanym z Microsoft Reputation Services i usługami cloud, agregującymi dane o zagrożeniach.

Reputation Services jest bazą danych informacji zbieranych z 45 milionów domen WWW i miliardów stron WWW. Zawiera także dane z takich źródeł, jak Hotmail czy Windows Live Security Platform. W ramach kontraktów partnerskich, danych takich dostarczają również Brightcloud, M8e6 i FutureSoft.

UAG, zawierająca rozwiązania techniczne przejęte przez Microsoft wraz z firmą Whale Communications, obsługuje zdalny dostęp z pecetów i urządzeń mobilnych. Oprogramowanie zawiera mechanizmy rozciągające Direct Access na klientów innych niż Windows 7. Direct Access jest techniką mobilnego dostępu, która ma zastąpić VPN. Została ona wprowadzona w Windows 7 i działa w powiązaniu z Windows Server 2008 R2. UAG pozwala rozszerzyć tę funkcjonalność na XP i Vista. Aby uzyskać te funkcjonalność, użytkownicy będą musieli wdrożyć komponent serwerowy Direct Access

Microsoft planuje udostępnienie Forefront Protection 2010 for SharePoint i Forefront Identity Manager 2010, w postaci Forefront Protection Manager, w roku przyszłym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200