Microsoft: kara także w Europie

Komisja Europejska rozważa nałożenie na producenta wysokiej grzywny za praktyki monopolistyczne. Zgodnie z unijnym prawem, kara finansowa mogłaby sięgać 10% rocznych przychodów koncernu, czyli ponad 2,5 mld USD.

Komisja Europejska, podobnie jak amerykański wymiar sprawiedliwości, planuje ukarać Microsoft grzywną za stosowanie działań mających charakter monopolistyczny. Sąd Najwyższy USA utrzymał decyzję sądu niższej instancji, uznającego Microsoft winnym stosowania takich praktyk na rynku systemów operacyjnych dla komputerów osobistych.

Zgodnie z unijnym prawem, kara finansowa mogłaby sięgać 10% rocznych przychodów koncernu, czyli ponad 2,5 mld USD. Grzywna nałożona na Microsoft może być jeszcze wyższa, gdyż firmie zarzuca się również utrudnianie i opóźnianie unijnego postępowania. W trakcie postępowania zostanie zbadane, czy producent naruszył ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Microsoft zdaniem komisji, stosując nielegalne praktyki, starał się rozszerzyć swoją dominująca pozycję na rynku systemów dla komputerów osobistych, jak również serwerów klasy low-end. Wątpliwości Komisji Europejskiej budzi także zaimplementowanie w systemach Windows 2000 aplikacji do odtwarzania plików multimedialnych oraz sugerowanie, że system działa optymalnie wyłącznie z tego typu aplikacjami pochodzącymi z Microsoftu , a nie produktami konkurentów.

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Komisarz Unii Europejskiej, Mario Monti, oświadczył, że postępowanie znajduje się w początkowej fazie. Jest więc jeszcze za wcześnie, aby mówić o nałożeniu na Microsoft grzywny i jej wysokości. Gigant z Redmond ma ok. miesiąc na ustosunkowanie się do listy zarzutów Komisji Europejskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200