Microsoft jednak nie kupi od Novella praw do systemu Unix
-
- Piotr Waszczuk,
-
- IDG News Service,
- 19.01.2011, godz. 17:17
Większość patentów, które konsorcjum tworzone przez Microsoft zamierza nabyć od firmy Novell dotyczy technologii z zakresu zarządzania zasobami sprzętowymi, systemem plików oraz rozwiązań wykorzystywanych w systemach wspierających pracę zespołową. Prawa do systemów z rodziny Unix pozostaną w rękach firmy Attachmate.
Tymczasem według przedstawicieli firmy Novell większość praw patentowych, które mają zostać sprzedane CTPN dotyczy systemów wspierających zarządzanie korporacyjnymi środowiskami IT oraz narzędzi usprawniających pracę zespołową. Z ujawnionych informacji wynika również, że CTPN miałoby przejąć również prawa do wybranych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, identyfikacji oraz zarządzania dostępem. Przedstawiciele firmy Novell nie wykluczają jednak, że wspomniane, objęte ochroną patentową, rozwiązania technologiczne są wykorzystywane w produktach firm trzecich. "Patenty te zostały nabyte głównie w celu ułatwienia bieżącej oraz planowanej działalności biznesowej firmy Novell, a także ochrony przed potencjalnymi oskarżeniami o naruszenie praw intelektualnych firm trzecich" - czytamy w oświadczeniu przedstawicieli kierownictwa firmy Novell. Władze spółki podkreślają jednak, że rzeczone prawa patentowe są przedmiotem szeregu odrębnych, niewyłącznych i zwolnionych z opłat licencyjnych umów. Nie ujawniono jednak informacji jakim firmom udzielono praw do nieodpłatnego wykorzystywania rozwiązań objętych ochroną patentową.
Z ujawnionych informacji wynika również, że CTPN kupi 861, a nie 882 licencji technologicznych, jak informowano wcześniej. Zmiana wynika z analizy portfolio patentów firmy Novell. Okazało się bowiem m.in., że 19 dokumentów to w rzeczywistości jedynie wnioski patentowe złożone w stosownych urzędach z Australii, Austrii i Niemiec. Ogółem wśród 861 dokumentów, które mają być przedmiotem transakcji znajdzie się ok. 370 patentów wydanych w Stanach Zjednoczonych, ok. 300 rozpatrywanych wniosków i niecałe 200 patentów wydanych poza USA. Poinformowano również o odrzuceniu wniosków CTPN dotyczących rozszerzenia listy patentów objętych transakcją. Przedstawiciele konsorcjum mieli domagać się rozszerzenia transakcji m.in. w celu ujednolicenia nabywanych praw do rozwiązań technologicznych. W pierwszych komentarzach analitycy rynkowi nie wykluczają, że technologie które zamierza kupić konsorcjum CTPN są wykorzystywane w rozwiązaniach takich jak Novell PlateSpin, File Management Suite i aplikacjach linii GroupWise. Eksperci nie wykluczają jednak, że chronione prawnie rozwiązania znajdują zastosowanie także m.in. w oprogramowaniu rozwijanym na zasadach open source. W ostatnich dniach warunki sprzedaży praw i wniosków patentowych konsorcjum CTPN zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską.
Czytaj też:
Microsoft zmienia zasady planowanego konsorcjum technologicznego?
Firma Paula Allena po raz kolejny oskarża 11 firm branży IT