Microsoft jednak nie kupi od Novella praw do systemu Unix

Większość patentów, które konsorcjum tworzone przez Microsoft zamierza nabyć od firmy Novell dotyczy technologii z zakresu zarządzania zasobami sprzętowymi, systemem plików oraz rozwiązań wykorzystywanych w systemach wspierających pracę zespołową. Prawa do systemów z rodziny Unix pozostaną w rękach firmy Attachmate.

Powołane przez Microsoft konsorcjum technologiczne CTPN zamierza kupić prawa do niemal 900 patentów i wniosków patentowych należących do firmy Novell przy okazji planowanej na pierwszy kwartał br. fuzji firm Novell i Attachmate. Zgodnie z informacjami ujawnionymi w listopadzie ubiegłego roku za kwotę rzędu 2,2 mld USD majątek firmy Novell przejmie fundusz inwestycyjny, którego własnością jest również Attachmate. Na mocy zawartego porozumienia obie firmy mają zostać połączone. Z kolei konsorcjum CTPN za prawa do wybranych technologii firmy Novell daje ok. 450 mln USD. W ramach transakcji konsorcjum stworzone przez firmę Microsoft nabędzie także prawa do ok. kilkuset wniosków patentowych rozpatrywanych obecnie w amerykańskim urzędzie patentowym. Transakcja obejmie również patenty wydane poza USA. Dotychczas nie było jednak wiadomo jakimi konkretnie rozwiązaniami zainteresowane są skupione wokół CTPN firmy. Podkreślano jedynie, że planowana transakcja nie dotyczy praw do systemów Unix i UnixWare. Warto zaznaczyć, że firmę Novell uznano za prawowitego właściciela praw autorskich systemów Unix i UnixWare w sierpniu 2008 roku w ramach procesu sądowego z firmą SCO Group. Ostateczny wyrok potwierdzający prawa własności zapadł w czerwcu zeszłego roku.

Tymczasem według przedstawicieli firmy Novell większość praw patentowych, które mają zostać sprzedane CTPN dotyczy systemów wspierających zarządzanie korporacyjnymi środowiskami IT oraz narzędzi usprawniających pracę zespołową. Z ujawnionych informacji wynika również, że CTPN miałoby przejąć również prawa do wybranych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, identyfikacji oraz zarządzania dostępem. Przedstawiciele firmy Novell nie wykluczają jednak, że wspomniane, objęte ochroną patentową, rozwiązania technologiczne są wykorzystywane w produktach firm trzecich. "Patenty te zostały nabyte głównie w celu ułatwienia bieżącej oraz planowanej działalności biznesowej firmy Novell, a także ochrony przed potencjalnymi oskarżeniami o naruszenie praw intelektualnych firm trzecich" - czytamy w oświadczeniu przedstawicieli kierownictwa firmy Novell. Władze spółki podkreślają jednak, że rzeczone prawa patentowe są przedmiotem szeregu odrębnych, niewyłącznych i zwolnionych z opłat licencyjnych umów. Nie ujawniono jednak informacji jakim firmom udzielono praw do nieodpłatnego wykorzystywania rozwiązań objętych ochroną patentową.

Z ujawnionych informacji wynika również, że CTPN kupi 861, a nie 882 licencji technologicznych, jak informowano wcześniej. Zmiana wynika z analizy portfolio patentów firmy Novell. Okazało się bowiem m.in., że 19 dokumentów to w rzeczywistości jedynie wnioski patentowe złożone w stosownych urzędach z Australii, Austrii i Niemiec. Ogółem wśród 861 dokumentów, które mają być przedmiotem transakcji znajdzie się ok. 370 patentów wydanych w Stanach Zjednoczonych, ok. 300 rozpatrywanych wniosków i niecałe 200 patentów wydanych poza USA. Poinformowano również o odrzuceniu wniosków CTPN dotyczących rozszerzenia listy patentów objętych transakcją. Przedstawiciele konsorcjum mieli domagać się rozszerzenia transakcji m.in. w celu ujednolicenia nabywanych praw do rozwiązań technologicznych. W pierwszych komentarzach analitycy rynkowi nie wykluczają, że technologie które zamierza kupić konsorcjum CTPN są wykorzystywane w rozwiązaniach takich jak Novell PlateSpin, File Management Suite i aplikacjach linii GroupWise. Eksperci nie wykluczają jednak, że chronione prawnie rozwiązania znajdują zastosowanie także m.in. w oprogramowaniu rozwijanym na zasadach open source. W ostatnich dniach warunki sprzedaży praw i wniosków patentowych konsorcjum CTPN zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską.

Czytaj też:

Microsoft zmienia zasady planowanego konsorcjum technologicznego?

Firma Paula Allena po raz kolejny oskarża 11 firm branży IT

Microsoft pozywa Motorolę za zbyt wysokie opłaty licencyjne

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200