Microsoft integruje działy zajmujące się specjalizowanymi systemami operacyjnymi

Podczas odbywającej się w tym tygodniu konferencji WinHEC Microsoft poinformował o planach integracji działów zajmujących się systemami operacyjnymi do specjalizowanych zastosowań. Nowy dział, nazwany...

Podczas odbywającej się w tym tygodniu konferencji WinHEC Microsoft poinformował o planach integracji działów zajmujących się systemami operacyjnymi do specjalizowanych zastosowań. Nowy dział, nazwany Embedded and Appliance Platform Group, wchłonie dotychczasowe działy zajmujące się rozwiązaniami Windows CE i Windows NT Embedded, zajmie się również mającym wkrótce się pojawić Windows 2000 Sever Appliance Kit.

Na czele nowego działu, podległego pod Platform Group, stanie Bill Veghte, jeden z wiceprezesów Microsoftu.

Działania nowej formacji będą się koncentrować na 32-bitowych lub nowszych systemach specjalizowanych. Dział będzie m.in. dostarczać technologie dla innych działów Microsoftu, m.in. Consumer Group, rozwijającemu platformę Pocket PC, jak również producentów sprzętu.

Bill Veghte potwierdził, że w ramach nowej strategii firmy system Windows CE skierowany będzie na rynek urządzeń klienckich oraz architektur nie bazujących na procesorach Intela.

Z kolei oparty na Windows NT 4.0 system Windows NT Embedded przeznaczony będzie do zastosowań, w których programiści będą chcieli mieć większą kontrolę nad funkcjonalnością danych rozwiązań. Natomiast Windows 2000 Server Appliance Kit, klasyfikowany podobnie jak Windows NT Embedded, będzie nieco mniej konfigurowalny, ale jednocześnie zapewni stabilniejszą pracę dzięki temu, że będzie bazował na kodzie Windows 2000.

Windows 2000 Server Appliance Kit, czyli tzw. specjalizowana wersja Windows 2000, pozbawiona wybranych elementów pełnej wersji systemu operacyjnego, ma się pojawić na rynku już latem br. System ten ma być wykorzystywany w internetowych urządzeniach serwerowych zapowiedzianych przez firmy Dell i IBM. Ponadto umożliwi on tworzenie dedykowanych urządzeń sieciowych Network Attached Storage oraz małych serwerów dla przedsiębiorstw.

Przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli też, że kolejną wersją systemu, odpowiadającą funkcjonalnością Windows NT Embedded, nie będzie specjalizowana wersja Windows 2000, ale wersja jego kolejnej generacji - Whistlera. Whistler Embedded ma się pojawić w trzy miesiące po planowanej na drugą połowę przyszłego roku premierze podstawowej wersji Whistlera.

Ponadto Microsoft zapowiedział, że w czerwcu będzie miała miejsce premiera kolejnej wersji systemu znanego jako Windows CE 3.0.

***

Microsoft ujawnia plany związane z przyszłością Windows 2000

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200