Microsoft i Vodafone współpracują przy bezprzewodowych usługach dla firm

Vodafone planuje w przyszłym roku udostępnić klientom korporacyjnym na całym świecie specjalizowane usługi bezprzewodowe, bazujące na oprogramowaniu komunikacyjnym Microsoftu.

Brytyjski oddział Vodafone AirTouch, potentata na światowym rynku usług telefonii komórkowej, będzie współpracował z Microsoftem nad wprowadzeniem w Europie testowych wersji bezprzewodowych produktów i usług intranetowych, przeznaczonych dla klientów instytucjonalnych. Wartość porozumienia nie została ujawniona.

Użytkownicy, biorący udział w próbach, do komunikacji za pomocą różnych bezprzewodowych urządzeń będą wykorzystywali oprogramowanie Microsoft Outlook. Ponadto uzyskają oni dostęp do danych kalendarzowych, adresowych, spersonalizowanych serwisów WWW i innych informacyjnych, udostępnianych za pomocą oprogramowania Microsft Exchange.

Testowy projekt ma pozwolić Vodafone na globalne zaoferowanie nowych usług w formie komercyjnej w I połowie 2001 r.

Usługi będą bazowały na nowych, jak i już istniejących standardach GPRS (General Packet Radio Services), WAP, HTML, XML. Telefony wykorzystywane do prób będą wyposażone w oprogramowanie Mobile Explorer Microsoftu, wersję przeglądarki przeznaczonej dla urządzeń bezprzewodowych.

Tymczasem Microsoft prowadzi próby nad bezprzewodowymi aplikacjami również z AT&T i British Telecommunications - bezpośrednim konkurentem Vodafone na rynku brytyjskim.

Zdaniem analityków z International Data Corporation (IDC), europejski rynek telefonii komórkowej sukcesywnie się rozwija. W Europie Zachodniej liczba jej abonentów do końca br. ma osiągnąć poziom 200 mln, a do 2004 r. - 300 mln.

***

Microsoft opracował platformę oprogramowania internetowego dla telefonów komórkowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200