Microsoft i SAP odświeżają środowisko integracyjne Duet

Platforma integracyjna Duet Enterprise ma pozwalać m.in. na integrację systemu ERP firmy SAP z oprogramowaniem biurowym koncernu Microsoft. Zdaniem analityków jest to próba powrotu do wcześniejszych planów integracji rozwiązań biznesowych SAP i Microsoft.

Z początkiem lutego, po ponad czterech latach od premiery pierwotnej wersji, udostępniona została nowa odsłona platformy integracyjnej Duet. Oprogramowanie integracyjne ma być sprzedawane w ramach nowego program partnerskiego firm SAP I Microsoft. Zgodnie z oficjalnymi informacjami w skład pakietu Duet Enterprise wchodzą m.in. rozwiązania upraszczające integrację systemu SAP ERP ze środowiskiem Microsoft Sharepoint oraz aplikacjami pakietu Microsoft Office. Oprogramowanie oferowane w ramach pakietu Duet Enterprise to również predefiniowane interfejsy integracyjne, mechanizmy pojedynczego logowania oraz narzędzia wspierające zarządzanie zintegrowanymi systemami SAP i Microsoft oraz przepływem informacji.

Według przedstawicieli obu firm nowe środowisko integracyjne pozwala m.in. na współdzielenie informacji pochodzących z systemu SAP ERP z poziomu oprogramowania Microsoft Sharepoint oraz aplikacji Office. Wedle zapowiedzi pakiet Duet Enterprise umożliwia również pracę zespołową na tak współdzielonych danych. Funkcjonalne możliwości środowiska Duet Enterprise są zbliżone do tych, oferowanych przez wprowadzony w 2006 roku pakiet integracyjny Duet. Oprogramowanie w wersji Enterprise opiera się jednak na rozwijanej od ubiegłego roku platformie integracyjnej SAP Project Gateway.

Zdaniem analityków wprowadzenie na rynek nowej wersji środowiska integracyjnego Duet jest próbą ponownego ożywienia koncepcji wspólnej oferty rozwiązań integracyjnych firm SAP i Microsoft. "Pierwotnie oferta Duet nie spotkała się z wielkim zainteresowaniem rynku. Obecnie wielu klientów SAP korzysta ze środowiska Microsoft Sharepoint, więc potencjalnie oprogramowanie może odnieść rynkowy sukces. Wszystko zależy jednak od prostoty jego zastosowania" - podkreśla Jon Reed, niezależny analityk rynku IT. Jego opinię potwierdza Ray Wang z firmy analitycznej Constellation Research. Według niego pierwotna wersja środowiska integracyjnego Duet spotkała się z niewielkim zainteresowaniem rynku, ponieważ bazowała na stosunkowo nowych i niedojrzałych rozwiązaniach technicznych. "W rezultacie integracja systemu SAP ERP ze środowiskiem Microsoftu była skomplikowana i kosztowna. Jednocześnie sam pomysł jest jak najbardziej uzasadniony - zwłaszcza biorąc pod uwagę, że większość firm korzysta z rozwiązań Microsoftu" - uważa Ray Wang. Według niego w ostatnich latach zmiany sprzyjające integracji wprowadzono zarówno w zakresie systemu SAP ERP, jak i środowiska Sharepoint.

Informacji na temat kosztów wdrożenia środowiska Duet Enterprise nie podano. Wiadomo jednak, że oprogramowanie będzie oferowane przez obie firmy. Co ciekawe SAP i Microsoft mają kierować się własnymi politykami cenowymi.

Czytaj też:

Nowa wersja systemu Microsoft Dynamics AX dla firm handlowych

IBM zapowiada Lotus Symphony w modelu usługowym

SAP nie zamierza płacić Oracle dodatkowych 212 mln USD odszkodowania

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200