Microsoft i KPMG pracują nad projektami chmury kwantowej dla biznesu

Microsoft łączy siły z KPMG, aby wprowadzić "emulowaną formę obliczeń kwantowych w chmurze" do większej liczby przedsiębiorstw. Co kryje się za tą współpracą?

Chmura kwantowa zmieni oblicze IT? / Fot. Anton Maksimov Juvnsky, Unsplash.com

Chmura kwantowa zmieni oblicze IT? / Fot. Anton Maksimov Juvnsky, Unsplash.com

Microsoft wraz z firmą konsultingową KPMG pracuje nad rozwiązaniem problemów biznesowych, korzystając z optymalizacji "inspirowanych kwantami". Wykorzystuje przy tym chmurę Azure Quantum.

Zobacz: Koparka kryptowalut

Zobacz również:

  • Chińskie Baidu zaprezentowało nadprzewodnikowy komputer kwantowy
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Jak wiemy, potężne komputery kwantowe są zdolne do rozwiązywania wielu skomplikowanych problemów obliczeniowych. Mogą również podważać dzisiejsze algorytmy szyfrowania danych. W praktyce jednak tego rodzaju systemy pojawią się na rynku raczej w dalszej przyszłości, choć trzeba przyznać, że firmy takie jak Google, IBM czy Honeywell Quantum robią coraz większe postępy.

Obecnie ciekawą inicjatywę ogłosiły Microsoft i KPMG. Chcą rozwiązać problem optymalizacji kwantowej za pomocą oprogramowania, wykorzystując przy tym emulację obliczeń kwantowych na sprzęcie dostępnym w Azure. KPMG określa to rozwiązanie "Quantum-Inspired Optimization" lub po prostu QIO.

Na blogu Microsoftu czytamy, że "emulowanie tych efektów kwantowych na klasycznych komputerach doprowadziło do opracowania algorytmów optymalizacji inspirowanej kwantowo (QIO), które działają na klasycznym sprzęcie. Algorytmy pozwalają naukowcom, programistom i dostawcom rozwiązań czerpać korzyści z aktywności kwantowych na klasycznym sprzęcie, zapewniając przyspieszenie w porównaniu z tradycyjnymi podejściami".

Microsoft twierdzi, że Azure Quantum to publiczna chmura typu fullstack do obliczeń kwantowych, która umożliwia firmom konsultingowym, takim jak KPMG, testowanie narzędzi do optymalizacji obliczeń kwantowych w celu rozwiązywania problemów biznesowych.

Sprawdź: Open Office

"Platforma Azure Quantum pozwala badać wiele różnych podejść do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem tego samego kodu, pomagając zminimalizować przeróbki i poprawia wydajność" - mówi Bent Dalager, globalny szef Quantum Hub w KPMG. I dodaje: "Wspólnym celem tych początkowych projektów jest stworzenie planów rozwiązania typowych problemów z optymalizacją branży przy użyciu usługi Azure Quantum, które następnie możemy udostępnić większej liczbie klientów na dużą skalę".

Obie firmy poinformowały, że wstępne prace będą koncentrować się na rozwiązaniach porównawczych w zakresie optymalizacji portfela usług finansowych i optymalizacji floty usług telekomunikacyjnych, z wynikami oczekiwanymi w nadchodzących miesiącach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200