Microsoft i Ericsson będą współpracowały w zakresie rozwiązań bezprzewodowych

Microsoft i szwedzki Ericsson zawarły porozumienie, w ramach którego ma powstać spółka tworząca i dostarczająca operatorom sieciowym bezprzewodowe rozwiązania do obsługi poczty elektronicznej.

Microsoft i szwedzki Ericsson zawarły porozumienie, w ramach którego ma powstać spółka tworząca i dostarczająca operatorom sieciowym bezprzewodowe rozwiązania do obsługi poczty elektronicznej.

W ramach kolejnej umowy firmy będą wspólnie tworzyć i wprowadzać na rynek bezprzewodowe systemy bazujące na Internecie, przeznaczone do wykorzystania w dowolnych urządzeniach. W tym celu Ericsson dostarczy Microsoftowi oprogramowanie WAP i wykorzysta nową przeglądarkę Microsoftu, Mobile Explorer - przeznaczoną dla telefonów komórkowych - w wybranych modelach swoich tzw. inteligentnych telefonów komórkowych. Oprócz współpracy nad rozwojem technologii WAP, obie firmy planują też wspólnie rozwijać technologię Bluetooth.

Większość udziałów nowej spółki, mającej skupić swoje działania na budowie i rozwoju produktów e-mail wykorzystujących Windows NT Server, Microsoft Exchange i technologie internetowe Ericssona, będzie należała do szwedzkiego producenta.

Dla Microsoftu - zdaniem analityków - jest to kolejna szansa na umocnienie jego pozycji na rozwijającym się i bardzo konkurencyjnym rynku komunikacji bezprzewodowej. "Bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz usługi z tym związane są niezbędne do realizacji wizji Microsoftu zakładającej dostęp użytkowników do danych za pomocą odpowiedniego oprogramowania w każdej chwili, z dowolnego miejsca i za pomocą dowolnego urządzenia" - powiedział Steve Ballmer, prezes Microsoftu.

W oddzielnym oświadczeniu, Ericsson podał, że umowa z Microsoftem nie spowoduje jego odstąpienia od porozumienia Symbian. Porozumienie to, zawarte przez firmy: Ericsson, Matsushita, Motorola, Nokia i Psion, powstało, aby promować system operacyjny EPOC Psiona jako standard dla swoich bezprzewodowych urządzeń.


TOP 200