Microsoft i Adobe - na ubitej ziemi?

Metro, technologia zarządzania dokumentami elektronicznymi, zaprezentowana przez Microsoft na konferencji WinHEC w Seattle, może nie tylko stać się groźnym konkurentem dla popularnego formatu Adobe PDF, ale nawet..."uśmiercić" ten format - oceniają niektórzy analitycy.

Jak przekonują przedstawiciele Microsoftu, format Metro został opracowany po to, aby ułatwić użytkownikom wykonywanie określonych zadań, ściśle powiązanych z zarządzaniem elektronicznymi dokumentami - tworzeniem, przeglądaniem, drukowaniem i udostępnianiem. Metro będzie ściśle związane z innymi technologiami wchodzącymi w skład systemu Longhorn - silnikiem graficznym Avalon i systemem prezentacji dokumentów WinFX. Dokumenty Metro mają być wyświetlane przy użyciu silnika Avalon.

Microsoft i Adobe - na ubitej ziemi?

Bill Gates podczas prezentacji na konferencji WinHEC 2005

Format Metro oparty jest na języku XML. Nie będzie wymagał od użytkowników Longhorna specjalnego klienta, aby mogli oni otwierać pliki. Dokumenty w tym formacie będą także chronione systemem ochrony praw autorskich - mają wykorzystywać podpisy cyfrowe oraz zasady udostępnienia określone przez Windows Rights Management Services. Okazuje się też, że formaty Metro i PDF wiele łączy. Metro ma bowiem oferować możliwość konwersji dokumentów z dowolnej aplikacji systemu Windows oraz zoptymalizowany sterownik przyśpieszający proces drukowania.

Zobacz również:

  • Face recognition w moskiewskim metrze
  • Najlepszy szef w IT to Shantanu Narayen z Adobe. Wyniki badania Glassdoor 2021

Microsoft zapowiada, że już w wersji beta Longhorna, która ma ukazać się latem tego roku, zostanie umieszczony system drukowania dokumentów zoptymalizowany dla formatu Metro, jak również przeglądarka dokumentów w tym formacie. Dla użytkowników systemów Windows XP i Windows Server 2003 Microsoft zamierza udostępnić przeglądarkę plików Metro.

Podczas pokazu na konferencji WinHEC w Seattle, dokument w formacie Metro został otwarty i wydrukowany z poziomu przeglądarki Internet Explorer. Na tej samej konferencji została zaprezentowana drukarka Xeroxa, obsługująca nowy format (informowaliśmy o tym w tekście Xerox schodzi pod ziemię).

Przypomnijmy, że język XML dostarcza jednej ustandaryzowanej metody formatowania dokumentów. Umozliwia również definiowanie schematów i przechowywanych informacji, takich jak nazwa czy adres. "Generalnie, Office 12 będzie używać dużej ilości XML. Jednocześnie zwiększy się prostota obsługi a dokumenty będą bogatsze" - mówi Jean Paoli, współtwórca języka. Przewiduje on, że za pięć lat trzy czwarte nowych dokumentów będzie tworzone w XMLu. Klienci odczują także bliższych związków między produktami Office a serwerami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200