Microsoft i 3Com będą produkować domowe zestawy sieciowe

Microsoft i 3Com będą razem opracowywać zestawy produktów sieciowych, które mają ułatwić łączenie domowych komputerów w małe sieci i ich podłączanie do Internetu.

Microsoft i 3Com będą razem opracowywać zestawy produktów sieciowych, które mają ułatwić łączenie domowych komputerów w małe sieci i ich podłączanie do Internetu.

Pierwsze zestawy jako medium sieciowe będą wykorzystywać istniejącą w domach instalację telefoniczną lub Ethernet. Pojawią się one na rynku w II i III kw. br. Kolejne wersje mają pozwolić na bezprzewodowe przesyłanie danych z wykorzystaniem fal radiowych umożliwić przesyłanie danych za pośrednictwem domowej instalacji elektrycznej.

Nowe produkty będą przeznaczone dla użytkowników dysponujących minimalną wiedzą techniczną. Konfiguracja zestawów będzie przeprowadzana automatycznie, wykorzystując możliwości rozwiązań USB.

Firmy uważają, że wraz ze wzrostem popularności domowych sieci wzrośnie popularność nowych aplikacji wykorzystujących współdzielenie danych. Wykorzystując pojedyncze podłączenie do Internetu, strony WWW będzie mogło przeglądać kilku domowników jednocześnie. Możliwe również będzie rodzinne planowanie, rodzinna komunikacja, zdalna nauka lub familijna zabawa.

Użytkownicy otrzymają do wyboru kilka możliwości połączeń sieciowych, włączając w to wykorzystanie tradycyjnych linii telefonicznych. To ostatnie rozwiązanie jest zgodne ze standardami opracowanymi przez HomePNA (Home Phoneline Networking Association).

Jak twierdzą obie firmy, podstawowy zestaw domowej sieci zapewni szybkość przesyłu danych rzędu 10 Mb/s. Szybsze zestawy będą oparte na sieciach Ethernet, budowanych na bazie rozwiązań 3Coma.