Microsoft goni Apple

Wartość rynkowa Microsoftu przekroczyła po raz pierwszy na początku tego tygodnia magiczną granicę 2 bln USD. Jest to tym samym druga amerykańska firma notowana na giełdzie, która może się pochwalić takim wynikiem. Pierwsze miejsce w tym rankingu zajmuje gigant technologiczny Apple, który może się czuć w tej sytuacji zagrożony.

Microsoft

Stało się to w momencie, gdy cena jednej akcji firmy na giełdzie nowojorskiej wzrosła o 1,2% (do poziomu 265,51 USD), w wyniku czego jej wartość rynkowa poszybowała również w górę. Wartość firmy Apple szacuje się obecnie na 2,24 bln USD. Za Microsoftem plasują się takie firmy z sektora IT, jak Amazon (1,77 bln USD) i Alphabet (1,67 bln USD).

Mówiąc o rekordowej wycenie firm warto przypomnieć iż potentat naftowy Saudi Aramco (którego IPO miało miejsce w 2019 roku) wart był w pewnym momencie na giełdzie Tadawul w Arabii Saudyjskiej ponad 2 bln USD, ale następnie wycena firmy znacznie spadła i obecnie jest to kwota 1,88 bln USD.

Zobacz również:

  • Ciąg dalszy roszad kadrowych w IT. Tym razem Intel
  • Zwolnienia w branży technologicznej w 2023 roku dzień po dniu
  • 2023 rok może przynieść kolejną dużą podwyżkę cen iPhone'a

Wartość akcji Microsoftu wzrosła w tym roku aż o 19%, co świadczy o tym iż korporacja z Redmond doskonale radzi sobie w dobie pandemii, stawiając na rozwiązania wspierające zdalną pracę oraz na chmury obliczeniowe. W opinii analityków do tak znacznego wzrostu cen akcji tej firmy przyczyniają się walnie inwestorzy. W ich ocenie chmury obliczeniowe (a więc technologia, którą Microsoft cały czas intensywnie rozwija) zdominują w najbliższym latach cały rynek IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200