Microsoft dla Web

Microsoft kontynuuje walkę o kontrolę nad Internetem

O hurtowniach danych (data warehouse), zwanych czasem także zbiorczymi bazami danych, pisaliśmy już na łamach CW wielokrotnie. W jednym z materiałów była mowa także o tzw. wirtualnej hurtowni danych, o której dziś piszemy nieco obszerniej.

Krótko przypominamy najczęściej stosowane definicje hurtowni danych. Jedna z nich brzmi: "Jest to repozytorium przeznaczone do zbierania, standaryzacji i agregowania kopii danych transakcyjnych, zawartych w operacyjnych lub produkcyjnych systemach informacyjnych firmy". Inna definicja zaś precyzuje: "Jest to narzędzie do dostarczania informacji dla użytkownika podejmującego decyzje lub informującego kierownictwo". Obie te definicje, oczywiście, niewiele mają wspólnego z definicją typowej hurtowni towarów.

Duży koszt przygotowania hurtowni danych "z prawdziwego zdarzenia" powoduje, że często nawet duże firmy rozpoczynają projekt cząstkowej hurtowni dla jednego działu (na ogół handlowego lub finansowego) i nie kontynuują go w całej firmie. Dla wielu firm rozwiązaniem może być tzw. wirtualna hurtownia danych - pakiet narzędziowy umożliwiający uzyskanie podobnej funkcjonalności co prawdziwa hurtownia, ale kosztem mniejszej wydajności systemów operacyjnych, które muszą teraz obsługiwać także skomplikowane zapytania ad hoc do bazy z wirtualnej hurtowni.

Wirtualna hurtownia składa się z 2 podstawowych narzędzi: pierwsze odwzorowuje dane operacyjne na pewien zestaw wirtualnych tabel (widoków bazy), nadaje im nazwy dogodne do użytkowania i określa najlepszy sposób dostępu do nich; drugie jest to typowe narzędzie dostępu do danych, przeznaczone dla użytkownika końcowego, korzystające ze sterowników ODBC dla dostępu do baz relacyjnych.

DataDirect SmartData i DataDirect Explorer

Interesującą - i stosunkowo tanią - propozycję realizacji wirtualnej hurtowni danych ma firma Intersolv. Jest ona producentem pakietu do kontroli wersji kodu źródłowego PVCS, niezbędnego do obsługi większych projektów informatycznych, całej gamy sterowników ODBC do popularnych systemów zarządzania bazami danych; do niedawna dostarczała Microsoftowi pakiet narzędziowy Q+E, uzupełniający możliwości Excela w zakresie dostępu do baz danych.

W zakresie hurtowni danych Intersolv oferuje pakiet programowy DataDirect do realizacji wirtualnej hurtowni danych, zawierający narzędzie do odwzorowania danych DataDirect SmartData i pakiet narzędziowy do dostępu DataDirect Explorer (zmodyfikowana wersja dawnego Q+E), łącznie z zestawem 35 własnych sterowników ODBC do popularnych systemów zarządzania bazami danych.

DataDirect SmartData

Jest to zestaw narzędziowy służący administratorowi bazy danych do ukrycia przed użytkownikiem nic nie mówiących mu nazw baz danych, tabel, relacji i pól pod prostymi i łatwymi w użyciu "bazami", "widokami dynamicznymi" i "kolumnami". Użytkownik nie musi umieć posługiwać się językiem SQL dla przygotowania złożonych połączeń wielu tabel, tworzenia tabel roboczych albo wirtualnych kolumn obliczeniowych.

Zadanie przygotowania dogodnych do użycia i przyjaznych dla użytkownika warstw informacji, określanej w terminach dla niego zrozumiałych, spada na administratora bazy danych, który i tak zwykle ma solidną wiedzę na temat struktury, schematu, położenia i innych właściwości obsługiwanej bazy danych. Przygotowuje on wirtualne "bazy danych", "dynamiczne widoki bazy" i "kolumny", nadaje im nazwy związane z dziedzinami, które są istotne dla użytkownika, np. "Zamówienia", "Obroty w IV kw." itp.

SmartData jest zrealizowany jako sterownik ODBC, umożliwiający korzystanie z danych w bazie za pomocą dowolnego narzędzia posługującego się tym sterownikiem, np. z Excela, Visual Basicu czy Lotus 1-2-3.

Pakiet SmartData zawiera trzy elementy: wspomniany sterownik SmartData Client ODBC, wirtualne hurtownie (SmartData Wirtual Warehouses) i program do zarządzania wirtualnymi hurtowniami SmartData Warehouse Manager. Każda wirtualna hurtownia SmartData Wirtual Warehouse działa jako katalog systemowy dla baz danych firmy. Zawiera informacje o strukturach i relacjach między nimi w bazach operacyjnych, wirtualną bazę dla każdego źródła danych (oddzielną bazę dla Informixa i oddzielną dla Oracle'a) złożoną z tzw. SmartSets, tj. zbiorów zapytań SQL, pozwalających na uzyskanie danych zgodnie z przygotowaną specyfikacją wirtualnej hurtowni. SmartData Wirtual Warehouse zachowuje się jak źródło danych dla sterownika ODBC i współpracuje bezpośrednio z klientem ODBC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200