Microsoft chce spopularyzować standard ochrony prywatności w Internecie

Firma zamierza udostępnić narzędzia programistyczne i rozszerzenia do popularnych przeglądarek, które pozwolą na obsługę specyfikacji Platform for Privacy Preferences (P3P), dotyczącej ochrony danych osobowych na poszczególnych serwisach internetowych.

Microsoft zamierza udostępnić bezpłatne narzędzia programistyczne, które - zdaniem przedstawicieli firmy - mają się przyczynić do popularyzacji standardów ochrony prywatności w Internecie. Oprogramowanie bazujące na rozwiązaniu Platform for Privacy Preferences (P3P) zostanie udostępnione jesienią br.

Tworzeniem specyfikacji P3P, która ma być opublikowana latem - zajmuje się internetowa organizacja standaryzacyjna World Wide Web Consortium (W3C). Narzędzia P3P Microsoftu pozwolą na konwertowanie oświadczeń firm dotyczących ochrony prywatności na format możliwy do automatycznego przetwarzania. Dzięki temu internauci zostaną ostrzeżeni w przypadku gdy strona WWW, którą odwiedzają, zbiera o nich więcej informacji, niż chcieliby ujawnić. Ponadto mają być informowani, gdy informacje te są przekazywane do firm trzecich.

Do stworzenia nowych narzędzi Microsoft uaktualni moduł Privacy Wizard, który będzie generował zgodny z P3P obiekt XML, określający zasady ochrony prywatności poszczególnych serwisów internetowych. Ponadto firma zamierza oferować zgodne z P3P rozszerzenie do Internet Explorera i konkurencyjnej przeglądarki Netscape. Pozwoli ono użytkownikom na sprecyzowanie swoich preferencji w zakresie ochrony danych osobowych.

Zdaniem analityków, specyfikacja P3P może uspokoić wielu użytkowników Internetu, którzy twierdzą, że oświadczenia firm dotyczące prywatności są zarówno trudne do odnalezienia, jak i niezrozumiałe. Pojawiają się też głosy pesymistów twierdzących, że przedsiębiorstwa nie mają odpowiednich bodźców do stosowania P3P i przyjęcie standardu przez rynek może przebiegać bardzo powoli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200