Microsoft: brak ugody w sprawie prywatnych pozwów

Sąd odrzucił proponowane przez koncern rozwiązanie zakładające, że w ramach ugody firma przekaże amerykańskim szkołom sprzęt komputerowy i oprogramowanie o wartości 1,1 mld USD. W uzasadnieniu podano, iż takie rozwiązanie dodatkowo umocni markę i dominację Microsoftu na rynku.

Pod koniec listopada 2001 r. Microsoft wysunął propozycję zakończenia około setki antymonopolowych procesów wytoczonych przeciwko koncernowi przez osoby prywatne. Polubowne rozwiązanie miało polegać na przekazaniu przez Microsoft oprogramowania, usług szkoleniowych i komputerów na rzecz amerykańskich ośrodków edukacyjnych. Z propozycji firmy skorzystałoby w ciągu 5 najbliższych lat 14 tys. amerykańskich szkół podstawowych i średnich. Wartość darowizny szacowana była na ok. 1,1 mld USD.

Jednakże amerykański sąd federalny i przedstawiciele powodów odrzucili propozycję giganta z Redmond, uznając, że takie działania dodatkowo umocnią markę i dominację Microsoftu na rynku. Swój sprzeciw wyrazili także inni producenci m.in. Apple Computer, która to firma aktywnie działa na rynku edukacyjnym.

Zobacz również:

  • Ta firma oskarża Facebooka o przywłaszczenie sobie jej nazwy
  • UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm

Rozpatrujący sprawę sędzia zasugerował koncernowi, aby przekazał kwotę 1 mld USD niezależnym organizacjom, które przeznaczą pieniądze na wyposażenie szkół w oprogramowanie i sprzęt komputerowy, ale zrobią to bez faworyzowania któregokolwiek z producentów. Przedstawiciele Microsoftu jak na razie nie odnieśli się oficjalnie do tej propozycji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200