Microsoft blokuje AutoRun w Windows XP i Vista

Producent systemu Windows załączył poprawkę blokującą AutoRun dysków USB do ostatniego pakietu aktualizacji automatycznych systemu Windows. Opcja ta używana była przez malware do infekowania komputerów. Aktualizacja nie dotyczy AutoRunu nośników optycznych.

Poprawka blokująca AutoRun dysków USB została dołączona do wtorkowego pakietu aktualizacji automatycznych dla systemów XP, Vista oraz Windows Server 2003 i 2008. Widnieje ona w aktualizacjach niestandardowych jako KB971029.

Już w 2009 roku Microsoft zablokował AutoRun nie-optycznych nośników w Windows 7. Nieco później wprowadził taką samą aktualizację dla systemów XP, Vista oraz Windows Server 2003 i 2008. Ich użytkownicy musieli jednak sami ją odszukać i zainstalować.

Zobacz również:

  • Microsoft wycofuje asystenta głosowego Cortana z Windows 10/11
  • Czym jest Windows Autopatch i czy warto go zaimplementować?

Obecnie można ją był uzyskać znacznie łatwiej, a kto tego jeszcze nie zrobił ten może znaleźć aktualizację za pomocą Windwos Update. Ma on pomóc w ochronie systemu przed malwarem, który infekuje komputery za pomocą AutoRunu dysków USB (np. Stuxnet).

Microsoft podaje, że złośliwe oprogramowanie wykorzystujące tą opcję było przyczyną 41 proc. skutecznych infekcji w ostatnich 3 miesiącach 2010 roku. Holly Stewart z Centrum Ochrony przed Malware Microsoftu podaje, że użytkownicy Windows XP byli prawie 10 razy bardziej narażenia na infekcję przez takie robaki w porównaniu do użytkowników Windowsa 7.

Aktualizacja nie blokuje AutoRunu dysków CD, DVD i Blu-ray. Zdajemy sobie sprawę, że ktoś może napisać malware, by to wykorzystać, ale jeszcze się z takim nie spotkaliśmy - podaje Adam Shostack z Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200