Microsoft: biura 2.0

Microsoft zamierza wkrótce rozbudować swoją kwaterę główną, położoną nieopodal Seattle. Co ciekawe, nowe budynki mają być projektowane tak, by zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nawiązywały do produktów, którymi zajmować się będą pracujący w nich ludzie. Przedstawiciele koncernu liczą, iż takie innowacje przyczynią się do zwiększania wydajności i kreatywności pracowników.

Martha Clarkson z Microsoftu, kierująca pracami zespołu odpowiedzialnego za nowe wzornictwo, tłumaczy, iż model działania koncernu znacząco zmienił się przez ostatnie lata, dlatego też niezbędne jest wprowadzenie do kompleksu biurowego odrobiny "świeżego powietrza". "To już nie tylko Office i Windows" - mówi Clarkson i dodaje, że wśród nowych budynków znajdą się m.in. biurowce nawiązujące wzornictwem do produktów z linii Xbox oraz Zune. Będą one zdecydowanie bardziej przyjazne dla pracowników - projekty przewidują dużo otwartych przestrzeni, kolorowe dekoracje oraz nowoczesne meble.

"Faktycznie, zwykle budowaliśmy typowe obiekty biurowe" - mówi Chris Owens, odpowiedzialny w Microsofcie za infrastrukturę i nieruchomości. Jednak teraz ma być inaczej - Owens zapowiada np., że pracownicy, dla których przeznaczony będzie dany budynek, będą mogli uczestniczyć w projektowaniu jego wystroju - tak, by najlepiej odpowiadał on ich charakterowi i potrzebom.

Nowe podejście jest wynikiem projektu zrealizowanego przez Marthę Clarkson. Jej zespół w ciągu ostatnich miesięcy odwiedził 26 kompleksów biurowych Microsoftu na całym świecie oraz przeprowadził ankiety wśród korzystającego z nich personelu. Ich wyniki były dość zaskakujące - okazało się np. że większość pracowników deklarowała, że spędzają w biurach ok. 75% swojego czasu pracy, gdy tak naprawdę wartość ta nie przekraczała 41% (resztę czasu pochłaniały im spotkania poza terenem firmy oraz telepraca).

Wespół w zespół

Ankieta pokazała również, że choć jest jedną z niewielu firm, które starają się gwarantować pracownikom możliwość pracy w oddzielnych, maksymalnie kilkuosobowych, biurach (a nie w wielkich halach, podzielonych na małe boksy), to niektóre zespoły wolą pracować wspólnie w jednym, dużym pomieszczeniu.

Pierwszym obiektem zbudowanym zgodnie z nowymi zasadami będzie 'budynek 99', którego otwarcie zaplanowano na 12 grudnia. Jest on przeznaczony dla naukowców z działu Microsoft Research, dlatego też przewidziano w nim mnóstwo miejsc, w których w każdej chwili można zwołać niewielkie zebranie i na bieżąco omawiać wszelkie problemy (przy czym większość tych miejsc bardziej przypomina salonik w kawiarni, niż typową salę konferencyjną). Dominują w nim duże pomieszczenia, przewidziane dla wielu osób - z ankiet wypełnionych przez personel MR wynikało bowiem, że pracownicy tego działu wolą pracować w dużych grupach.

Szklane domy Microsoftu

Wewnątrz budynku wykorzystano także wiele szklanych ścian, które nie tylko dzielą przestrzeń na pomieszczenia, ale mogą także służyć jako... tablice do pisania czy rysowania. Część z tych ścian jest na dodatek ruchoma - co pozwala na błyskawiczne przearażnowanie pomieszczenia (z dużej sali można szybko zrobić kilka mniejszych pokojów lub odwrotnie).

We wszystkich nowych budynkach zastosowane będą także automatycznie otwierające się drzwi, system oświetlania pomieszczeń, uaktywniający się, gdy ktoś wejdzie do pokoju oraz przyjazne dla środowiska technologie ogrzewania.


TOP 200