Microsoft Windows 2003 Storage Server R2

Microsoft zaprezentował najnowszą wersję systemu operacyjnego Windows 2003 Storage Server R2, który umożliwia stworzenie z komputera serwera pamięci masowych (NAS). Testy tego oprogramowania wykazały, że system jest szybki, wydajny i łatwy w konfiguracji. Z powodzeniem może skorzystać z niego wiele małych i średnich firm.

Microsoft zaprezentował najnowszą wersję systemu operacyjnego Windows 2003 Storage Server R2, który umożliwia stworzenie z komputera serwera pamięci masowych (NAS). Testy tego oprogramowania wykazały, że system jest szybki, wydajny i łatwy w konfiguracji. Z powodzeniem może skorzystać z niego wiele małych i średnich firm.

Na serwerze Dell PowerEdge 830 zainstalowana była wersja Standard, zawierająca wszystkie funkcje

Na serwerze Dell PowerEdge 830 zainstalowana była wersja Standard, zawierająca wszystkie funkcje

Windows 2003 Storage Server R2 nie jest sprzedawany oddzielnie jako pojedynczy produkt. Można nabyć go jedynie wraz z komputerem, z którym wspólnie będzie stanowił rozwiązanie sieciowej pamięci masowej w firmie. W naszych testach wykorzystano komputery firm HP (serwer rack o wysokości 1U) i Dell (serwer wolno stojący). Oprogramowanie jest sprzedawane do firm OEM w czterech wersjach: Express, Workgroup, Standard i Enterprise. Na serwerze Della zainstalowana była wersja Standard, zawierająca wszystkie funkcje, a na HP - nieco uboższa wersja Workgroup.

Nowa wersja Storage Server ma wiele funkcji, przydatnych szczególnie dla oddziałów firm, takich jak zarządzanie rzadko wykorzystywanymi plikami, eliminacja zduplikowanych plików i bardzo sprawny mechanizm backupu.

Oprogramowanie używa głównie dwóch metod do uzyskania bardzo dużej wydajności w przechowywaniu i transmitowaniu plików: Single Instance Storage (SIS), dzięki któremu redukowane są wielokrotne instancje tego samego pliku i przechowywany jest on tylko raz oraz funkcji zapisywania jedynie różnic w zmienianych plikach, bez konieczności zapisywania całego pliku.

Na serwerze HP DL100 uruchomiono nieco uboższą wersję Workgroup

Na serwerze HP DL100 uruchomiono nieco uboższą wersję Workgroup

Usługa SIS (niedostępna w wersjach Express i Workgroup), redukuje wiele instancji tego samego pliku. Działa na serwerze i monitoruje zapisywane pliki. Zamiast zapisywać cały plik, którego jednak instancja już istnieje, na serwerze zapisywana jest tylko właściwa informacja o lokalizacji głównej instancji pliku. Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, daje to ogromną oszczędność miejsca, szczególnie w firmach, które współdzielą wiele danych (oszczędności będą mniejsze tam, gdzie na dyskach NAS jest wiele pojedynczych dokumentów przechowywanych przez poszczególnych pracowników).

Stworzona przez Microsoft usługa Distributed File System (DFS) zapewnia dodatkową ochronę danych przez replikację różnych zasobów (folderów, plików), dostępnych w różnych miejscach sieci, na jednym serwerze NAS. Jest ona szczególnie przydatna, gdy uszkodzeniu ulega jeden z serwerów - system automatycznie przełącza ścieżkę dostępu do plików na serwer z usługą DFS.

Ocena Windows 2003 Storage Server R2

Ocena Windows 2003 Storage Server R2

Nowością w usłudze DFS jest system optymalizacji transmisji replikowanych danych, szczególnie pomiędzy oddziałami. Standardowo, gdy plik zostanie zmieniony na jednym z hostów, jest replikowany zgodnie z zasadami wytyczonymi przez administratora, także gdy zajdą drobne zmiany w bardzo dużym pliku. Natomiast DFS w Windows Storage Server R2 usprawnia ten proces, gdyż zamiast kopiować cały plik, zachowuje tylko różnice, wraz z odpowiednim wskazaniem ich właściwego miejsca. Dodatkowo czas transmisji danych jest redukowany dzięki zastosowaniu kompresji.

Windows Storage Server R2 zawiera najnowszą, trzecią wersję konsoli Microsoft Management Console, która ma funkcję File Screening. Pozwala ona administratorowi zabezpieczyć pliki o określonej nazwie przed umieszczeniem na serwerze pamięci masowych i w ten sposób ochronić go np. przed wirusami czy innymi zagrożeniami. Nie jest to zbyt profesjonalne rozwiązanie, ale zawsze zwiększa ogólny poziom bezpieczeństwa danych.

Podsumowując, Windows Storage Server R2 zwiększa funkcjonalność sieci opartych na systemie Windows w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami NAS. Firmy docenią z pewnością funkcję failover w usłudze DFS, zredukowany czas kopiowania plików i rozbudowane opcje konfiguracyjne.

Jak, gdzie, za ile?

Microsoft Windows 2003 Storage Server R2 oferowany jest przez większość głównych producentów serwerów i rozwiązań pamięci masowych, w tym Dell, Fujitsu Siemens Computers, HP czy IBM. Wszystkie te firmy rozpoczęły już sprzedaż swoich rozwiązań z opisaną nową wersją systemu. Ceny serwerów wynoszą kilka tysięcy USD i zależą od modelu procesora, ilości pamięci operacyjnej, zastosowanych dysków oraz sposobu ich zabezpieczania.

Jak testowano?

Windows 2003 Storage Server R2 został przetestowany na dwóch platformach OEM: Dell PowerEdge 830 i HP DL100. Nasza sieć testowa składała się z systemu Windows 2003 Enterprise Server R2 działającego na maszynie HP DL140 w środowisku Gigabit Ethernet. Jako komputery klienckie funkcjonowały notebook HP ZV5000 (Windows XP SP2/64-bit), notebook Toshiba ML135 (Windows XP SP2/32-bit), składak zbudowany na płycie głównej MSI (Windows XP SP2/32-bit), Mac PowerBook (OS/X 10.4.4) i kilka stacji linuksowych.

Oba systemy dostarczono do testów w konfiguracji gotowej do podłączenia do sieci opartej na usługach Active Directory. Oba też skonfigurowano do replikacji w standardzie Distributed File System (DFS), a funkcję failover testowano, wyłączając serwer Active Directory. Komputer Della skonfigurowano jako pojedynczy serwer NAS i przeniesiono na niego wiele katalogów z całego laboratorium, oceniając tym samym jego wydajność.


TOP 200