Microsoft Visual C++, wersja 1.5

Microsoft rozpoczęła 14 grudnia 1993 r. sprzedaż nowej wersji Visual C++ 1.5 - środowiska do opracowania aplikacji dla systemów operacyjnych Microsoft Windows. Jest to już czwarta wersja produktów Visual C++ w 1993 r. Zaczęło się od Visual C++ 1.0 w lutym, potem była edycja 32-bitowa w sierpniu i japońska wersja językowa w listopadzie.

Microsoft rozpoczęła 14 grudnia 1993 r. sprzedaż nowej wersji Visual C++ 1.5 - środowiska do opracowania aplikacji dla systemów operacyjnych Microsoft Windows. Jest to już czwarta wersja produktów Visual C++ w 1993 r. Zaczęło się od Visual C++ 1.0 w lutym, potem była edycja 32-bitowa w sierpniu i japońska wersja językowa w listopadzie.

Program Microsoft Visual C++ 1.5 zawiera znaczne ulepszenie Microsoft Foundation Class (MFC) 2.5, łącznie z nowymi asystentami (wizard), ułatwiającym opanowanie zarówno OLE 2.0, jak dostęp do różnorodnych baz danych przez Open Database Connectivity (ODBC). Visual C++ działa pod Windows 3.1 i Windows NT. Oprócz elementów składowych Visual C++ 1.0, zawiera zestaw SDK dla OLE oraz podstawowe elementy z zestawu SDK ODBC.

Microsoft Foundation Class

Od czasu, gdy biblioteka Microsoft Foundation Class pojawiła się jako część kompilatora Microsoft C/C++ 7.0 w kwietniu 1992 r., stała się popularnym narzędziem programowania dla Windows. Licencję na nią zakupiły takie firmy jak Blue Sky Software, Metaware, Symantec i ostatnio WATCOM.

MFC dostarcza programiście zbioru używanych wielokrotnie elementów wysokiego poziomu C++, zapewniających przenośny interfejs dla systemów Windows i Windows NT. Kolejne wersje były zgodne w górę z poprzednimi, co chroni już poczynione inwestycje szkoleniowe.

Najnowsze technologie

Nowa wersja MFC 2.5 zawiera klasy bazodanowe, dając interfejs (API) dostępu do baz danych za pośrednictwem ODBC. Zdefiniowane klasy pozwalają na przeglądanie danych, wyświetlanie na ekranie formularzy, uaktualnianie i zapisanie danych do bazy. Nowe realizacje asystentów (wizard) pozwalają na dostęp do dowolnego źródła danych przez ODBC i przywiązanie elementów interfejsu do danych, bez potrzeby kodowania.

Pakiet Visual C++ 1.5 zawiera sterowniki ODBC do baz Microsoft Access, dBase, FoxPro, Paradox, Btrieve, Microsoft Excel, SQL Server i Oracle. Sterowniki te można dołączać do opracowanej aplikacji bez wnoszenia opłat licencyjnych. Visual C++ 1.5 jest także zgodny ze sterownikami ODBC, opracowanymi przez innych producentów, na przykład Watcom SQL for Windows.

Klasy dla OLE 2.0, zawarte w MFC 2.5 są oparte na architekturze dokumentów wypracowanej w MFC 2.0 z dołączonym pełnym wsparciem OLE 2.0. Kompletnie nowa implementacja klas dla OLE 2.0 zawiera ok. 20 tys. wierszy kodu MFC C++. Za pomocą tych klas programista może opracowywać aplikacje o możliwościach kontenera i/lub klienta z pełnymi możliwościami edycji wizualnej i funkcjami "przenieś i upuść" (Drag and Drop). MFC 2.5 oferuje także pełne wsparcie OLE Automation w celu przekazywania funkcji i danych klas C++ do innych aplikacji.

Cena i dostępność

Cena katalogowa Microsoft Visual C++ 1.5 wynosi 599 USD. Specjalna cena dla zarejestrowanych posiadaczy Visual C++ 1.0 i Visual C++, edycja 32-bitowa wynosi 99 USD. Visual C++ rozprowadzany jest wyłącznie na dysku CD-ROM.

Microsoft ogłosił także specjalny profesjonalny zestaw do opracowania aplikacji dla Windows i Windows NT - Visual C++ 16/32-bit Suite, za cenę 749 USD (cena upgradu dla zarejestrowanych użytkowników narzędzi dla baz danych i opracowania aplikacji wynosi 199 USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200