Microsoft System Center 2012

Na końcu zasymulowaliśmy awarię serwisu webowego. Przy użyciu System Center Orchestrator można stworzyć runbook, w którym określimy, co jest normalnym działaniem usługi i co powinno nastąpić, kiedy zdarzy się błąd.

Microsoft System Center 2012

Przy użyciu System Center Orchestrator można stworzyć runbook, w którym określimy, co jest normalnym działaniem usługi i co powinno nastąpić, kiedy zdarzy się błąd.

W teście po prostu przerwano działanie serwisu webowego z konsoli Internet Information Services (IIS). System Center Operations Manager wykrył błąd i po kilku sekundach automatycznie go naprawił. Następnie Orchestrator uaktualnił runbook tak, by kolejne takie błędy były naprawiane automatycznie, bez interwencji.

To tylko bardzo prosty przykład automatyzacji w Orchestratorze (oczywiście, nie wszystkie błędy mogą być naprawiane automatycznie), ale dobrze ilustruje on samą ideę. Prawidłowe procesy w centrum danych sprawiają, że w runbooks są zapisywane i przechowywane prawidłowe procedury operacyjne, więc im dłużej działa system, a Orchestrator może rejestrować błędy i sposoby ich naprawiania, tym większa jest niezawodność systemu.

Licencjonowanie i dostępność komponentów

Wersja 2012 przynosi redukcję zarówno ceny, jak i złożoności licencjonowania System Center. Pakiet jest oferowany w dwóch wydaniach (SKU): Standard i Datacenter. Wersja Datacenter za cenę 3600 USD umożliwia zarządzanie nieograniczoną liczbą maszyn wirtualnych. Wersja Standard, która kosztuje 1300 USD, pozwala na uruchomienie tylko dwóch instancji systemów - np. hosta i maszyny wirtualnej - co jest znacznym ograniczeniem w stosunku do droższej wersji, ale może być dobrym rozwiązaniem dla mniejszego biznesu.

Model, w którym jedna cena odblokowuje wszystkie komponenty pakietu, jest znacznym ułatwieniem w stosunku do poprzedniego trybu oferowania tych narzędzi.

Uwagi na koniec

Jeśli budujemy prywatną chmurę albo integrujemy w jedną strukturę wiele rozproszonych zasobów komputerowych, to ciężko będzie nam znaleźć jeden produkt o równie wielu możliwościach. Wcześniejsze wersje System Center mogły irytować złożonością licencjonowania i samego produktu. Teraz za przyzwoitą cenę dostajemy od razu wszystko.

Przyglądając się niedociągnięciom, można wymienić potrzebę lepszej obsługi VMware i innych hiperwizorów oraz jeszcze lepszego zintegrowania interfejsu - teraz przechodzenie pomiędzy niektórymi produktami pakietu może być dla administratora trochę męczące. Jednak biorąc pod uwagę cenę, ofertę System Center 2012 można uważać za wyjątkową w swej klasie.

oprac. Tomek Janoś


TOP 200