Microsoft Publisher 2.0 - profesjonalny program do składu

Firma Microsoft ogłosiła w dniu 12 lipca 1993 r., że dostępna jest nowa wersja Microsoft Publisher 2.0 dla Windows. Microsoft Publisher jest obecnie najlepiej sprzedającym się programem do składu publikacji. Do nowej wersji włączono 25 nowych funkcji oraz ułatwiono sposób posługiwania się nim.

Firma Microsoft ogłosiła w dniu 12 lipca 1993 r., że dostępna jest nowa wersja Microsoft Publisher 2.0 dla Windows. Microsoft Publisher jest obecnie najlepiej sprzedającym się programem do składu publikacji. Do nowej wersji włączono 25 nowych funkcji oraz ułatwiono sposób posługiwania się nim.

Microsoft Publisher jest przeznaczony do składu dokumentów małych firm, szkolnictwa i dla indywidualnych użytkowników, nie mających doświadczenia w projektowaniu układu graficznego dokumentów. Umożliwia on przygotowanie publikacji o profesjonalnej jakości: ulotek, broszur, zaproszeń, kart z pozdrowieniami, formularzy, kalendarzy w kilku prostych krokach. Program stanowi świetne uzupełnienie edytora Microsoft Word. W ciągu ostatniego roku Microsoft Publisher w znacznej mierze przyczynił się do ponad 100% wzrostu prostych programów do składu komputerowego, dostępnych na rynku.

Łatwiejszy w użyciu

Nowe i ulepszone właściwości Microsoft Publishera 2.0 znacznie ułatwiają posługiwanie się programem. Podręczny doradca (CueCards) służy pomocą po kliknięciu myszą. Ulepszony Asystent Strony, PageWizard, czyli coś w rodzaju inteligentnego wzorca dokumentu, zadaje użytkownikowi szereg pytań i tworzy formę dokumentu w kilka minut. Z programem dostarczono 35 profesjonalnie przygotowanych wzorców dokumentów. Quick Demo pokazuje początkującemu użytkownikowi różne rodzaje prac związanych ze składem. Korektor układu strony (Layout Checker) i wydruku (Print Troubleshooter) pozwalają na uzyskanie profesjonalnego wyglądu dokumentu.

Lepsza manipulacja tekstem

Microsoft Publisher 2.0 zawiera wiele usprawnień, dotyczących manipulowania tekstem: umożliwia tworzenie własnych stylów lub import stylów z popularnych procesorów tekstowych. Ulepszony WordArt potrafi używać fontów TrueType i służy do uzyskiwania efektów specjalnych w tekście. Program wyposażono także w opcje kerningu (czyli dobierania odstępów między literami, zależnie od ich kształtu), automatycznego określania odstępów wierszy, automatycznego dzielenia wyrazów i adjustację. Publisher 2.0 jest pierwszym produktem Microsoft, który wyposażono w OLE 2.0, ułatwiające integrację z innymi aplikacjami Windows.

Możliwości graficzne

Microsoft Publisher pozwala na uzyskiwanie wyrafinowanych efektów graficznych, łącznie z formatowaniem tekstu wzdłuż nieregularnych krzywych. Moduł ClipArt pozwala na podgląd i klasyfikację obrazów graficznych. Publisher jest w stanie korzystać z obiektów o 256 kolorach; bezpośrednio z niego można wywołać skanowanie dokumentów poprzez interfejs TWAIN oraz korzystać z dysków Kodak Photo CD. Nowe narzędzie Shape służy do wstawiania przeróżnych figur.

Wymagania systemowe

Microsoft Publisher działa na dowolnym komputerze wyposażonym w procesor 286 lub lepszy, 4 MB pamięci RAM, MS-DOS 3.1 lub wyższy i Windows 3.1. Wymaga od 6-13 MB przestrzeni na dysku, co najmniej karty VGA z monitorem i myszy.


TOP 200