Microsoft Intune - nowa wersja lepiej obsłuży zdalnych użytkowników

Microsoft znacząco rozszerzył możliwości Intune - usługi umożliwiającej m.in. monitorowanie i zarządzanie aktualizacjami komputerów z Windows. Najważniejszymi innowacjami wydają się funkcje związane z obsługą użytkowników pracujących poza siedzibą firmy.

Najnowsze wydanie Intune (oficjalnie udostępniono je wczoraj) pozwala administratorom na uzyskanie znacznie obszerniejszych niż do tej pory informacji na temat firmowych komputerów - dzięki temu mogą oni łatwiej zarządzać aktualizacjami, licencjami oraz regułami. Co więcej - pojawiła się również funkcja "hurtowego" instalowania oprogramowania na zdalnych maszynach.

"Obie nowości powinny przypaść do gustu administratorom w firmach, w których pewna cześć firmowych zasobów jest trudna do zarządzania, ponieważ komputery te są sporadycznie podłączane do korporacyjnej sieci. Nowy Intune rozwiązuje ten problem" - oświadczył Eric Main, szef marketingu działu odpowiedzialnego za Intune.

Zobacz również:

  • Android Enterprise czyli służbowe telefony pod kontrolą
  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Usługa Intune zadebiutowała w marcu tego roku - jej zadaniem jest ułatwienie administracji komputerami z Windows 7. Stworzono ją przede wszystkim z myślą o małych i średnich firmach, które zwykle nie mają odpowiednio dużego działu IT oraz nie wdrożyły korporacyjnego oprogramowania do zarządzania zasobami informatycznymi. Microsoft podkreśla, że Intune - szczególnie w najnowszej wersji - doskonale sprawdza się również w organizacjach działających w modelu rozproszonym.

Zdaniem Erica Maina, kluczową innowacją w Intune jest możliwość hurtowego, zdalnego instalowania oprogramowania (dowolnych plików .exe lub .msi). Nowa wersja oferuje również możliwość przygotowania szczegółowego raportu na temat dowolnego firmowego komputera (np. pełnej listy zainstalowanego oprogramowania, którą można wygodnie zestawić z listą wykupionych przez firmę licencji).

W nowej wersji rozbudowano również moduł odpowiedzialny za analizę komponentów w poszczególnych maszynach (w tym również wolne miejsce na dysku, szybkość procesora itp.), co może przydać się np. podczas planowania zakupów nowego oprogramowania.

Microsoft nie poinformował na razie, ile organizacji zdecydowało się do tej pory na korzystanie z Intune. Koszt subskrypcji wynosi 11 USD miesięcznie za jednego użytkownika (w przypadku wykupienia od razu licencji na Windows Enterprise Edition - w tym wariancie opłata za system jest wliczona w abonament miesięczny). Organizacje, które kupiły już Windows 7, a później zdecydowały się na dokupienie subskrypcji Intune, płacą ok. 5 USD miesięcznie per użytkownik.

Nowa wersja Intune będzie wdrażana etapami - nowi klienci będą mogli z niej skorzystać natychmiast, zaś obecni otrzymają nowe funkcje do końca bieżącego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200