Microsoft Exchange - wielka zagadka

Dużym plusem Exchange'a jest także jego znakomita integracja z samym Windows NT. Skrzynki pocztowe dla użytkowników serwera tworzone są automatycznie przy zakładaniu kont dla nich, wszelkie zdarzenia związane z działaniem serwera komunikacyjnego odnotowywane są w systemowym Event Viewer'ze, a miernik wydajności systemu (Peformance Monitor) na bieżąco wyświetla stan obciążenia nie tylko systemu NT, ale także Exchange'a.

Strona kliencka

Zaletą systemu Exchange jest jego rozbudowane oprogramowanie klienckie. Jego możliwości ocenić mogą wszyscy wykorzystujący system operacyjny Windows 95, na wyposażeniu którego znajduje się ono standardowo.

Klient Exchange pozwala przechowywać wszystkie rodzaje komunikatów w jednej wspólnej skrzynce: pocztę elektroniczną, faksy, pocztę głosową itp. Użytkownik może tworzyć wielopoziomową strukturę folderów, w których przechowuje poselekcjonowane już informacje.

Wykorzystując serwer Exchange ten sam klient umożliwia także dostęp do bibliotek dokumentów, wspólnych list dyskusyjnych i ogłoszeniowych oraz terminarzy innych osób w dozwolonym przez nie zakresie.

Każdy wysyłany list może wyglądać jak zwykła znakowa korespondencja elektroniczna lub być rozbudowany, tak jak normalny dokument Worda. Dzięki sieciowemu słownikowi możliwe jest automatyczne sprawdzanie i poprawianie błędów ortograficznych redagowanej korespondencji.

Z możliwości klienta pocztowego korzystać można zarówno w przypadku stałego podłączenia do sieci, jaki i w trybie offline - ze sporadycznym zdalnym połączeniem. Klient Exchange umożliwia buforowanie redagowanej poczty i wysyłanie jej całej dopiero po nawiązaniu połączenia.

Wymagania

Używanie tak rozbudowanego klienta jak Exchange okupione jest jednak koniecznością posiadania stosunkowo dobrze wyposażonych komputerów. Stacja Windows 3.1, na której ma być zainstalowane oprogramowanie klienckie, musi być wyposażona minimum w 6 MB pamięci RAM (zalecane 8 MB) oraz 20 MB wolnej pamięci dyskowej dla maksymalnej instalacji. Klient Windows 95 potrzebuje 2 MB pamięci dyskowej więcej. Najbardziej wymagający jest klient dla Windows NT, któremu potrzeba aż 16 MB pamięci RAM.

Pocieszeniem jest fakt, że oprogramowanie klienckie Exchange'a pracuje także w DOS-ie. Tam wystarczy jedynie 1 MB pamięci RAM oraz 3 MB powierzchni dyskowej. Na serwer Exchange'a Microsoft rekomenduje maszynę z procesorem Pentium 90 MHz, 64 MB pamięci RAM oraz systemem operacyjnym Windows NT Advanced Server w wersji 3.51 lub nowszej.

Podsumowanie

Pod koniec ub.r. Microsoft Exchange Server wkroczył w fazę końcowych testów a Microsoft rozpowszechnił wśród swoich beta-testerów wersję Release Candidate 1. Dokładna data premiery tego produktu nie jest jeszcze znana. Według zapowiedzi Microsoftu ma to nastąpić jeszcze w I kw. br.


TOP 200