Micron sprzeda 3D XPoint do Texas Instruments za 900 mln dolarów

Micron poinformował, że zawarł umowę sprzedaży swojej fabryki 3D XPoint. Trafi ona do Texas Instruments za 900 milionów dolarów w gotówce. Czy to koniec technologii pamięci 3D XPoint?

Micron sprzedaje 3D XPoint / Fot. Micron

Micron sprzedaje 3D XPoint / Fot. Micron

Texas Instruments zdradziło, że zamierza wdrożyć w nowym miejscu własne technologie, co oznacza, że nie będzie dalej wykorzystywała do produkcji rozwiązań 3D XPoint. Dodajmy, że 3D XPoint jest technologią, którą Micron opracował wspólnie z Intelem na potrzeby nośników Optane.

Intel obecnie nie prowadzi jednak żadnej produkcji nośników wykorzystujących 3D XPoint, przynajmniej nie na dużą skalę. Wiemy natomiast, że firma produkuje niewielką ilość tego rodzaju nośników na potrzeby badań i walidacji w swoim zakładzie w Nowym Meksyku. Jeśli jednak Micron sprzedaje swoją fabrykę, Intel prawdopodobnie będzie musiał stworzyć własne linie produkcyjne, aby zapewnić dostawy swoich dysków SSD opartych na Optane i innych nośników, które korzystały z 3D XPoint. Zainteresowanie tymi nośnikami pochodzi głównie z centrów danych i klientów korporacyjnych, niemniej popyt jest relatywnie mały.

Zobacz również:

  • Chiny zakazują chipów Micron w swojej infrastrukturze krytycznej
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?

To właśnie niezadowalający popyt był głównym powodem, przez który Micron zdecydował o sprzedaży fabryki. Firma podała, że projekt uzyskał "niewystarczającą walidację rynkową, aby uzasadnić tak kosztowny poziom inwestycji", a sam projekt 3D XPoint nie doczekał się póki co pomyślnej komercjalizacji na dużą skalę. Firma dodała też, że tylko w tym roku straciła 400 mln dol. z powodu konieczności utrzymywania fabryki.

Micron ma natomiast umowę na produkcję 3D XPoint dla Intela do końca 2021 r. Jednak nawet wysiłki Intela na rzecz nośników Optane pokazały, że ta technologia raczej nie ma przed sobą przyszłości. Kilka miesięcy temu Intel bowiem wycofał się z oferowania Optane'ów zwykłym konsumentom, ograniczając dostępność już tylko dla centrów danych. Intel zaprzestał również produkcji wszystkich urządzeń Optane do komputerów stacjonarnych - było to w styczniu br.

Micron wycenił, że wartość ekonomiczna fabryki to 1,5 mld dol. Texas Instruments (TI) zapłaci jednak 900 mln dol. w gotówce. Pozostałe 600 mln dol. Micron ma zamiar odzyskać ze sprzedaży wtórnej dodatkowych narzędzi i innych aktywów. TI przekształci z kolei fabrykę na produkcję układów 65 i 45 nm. Będzie również starał się utrzymać na miejscu wszystkich dotychczasowych pracowników.

3D XPoint - z rewolucji nic nie wyszło

Intel i Micron opracowali pamięć 3D XPoint, która łączyła szybkość i wytrzymałość pamięci DRAM z trwałością urządzeń do przechowywania danych. Prace nad tym rozwiązaniem trwały ok. 10 lat.

Sprzedaż fabryki oznacza koniec wysiłków Microna w zakresie 3D XPoint, choć firma zachowuje prawa do własności intelektualnej związane z technologią. Micron w ostatnich latach ogłosił również kilka urządzeń wykorzystujących pamięci 3D XPoint, np. QuantX i X100, ale żadne z nich nie trafiły ostatecznie do sprzedaży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200