Micron P410m - długowieczny dysk SSD dla centrów danych

Micron zaprezentował dysk SSD oznaczony symbolem P410m. To urządzenie z najwyższej półki (dedykowane dla centrów danych) wyposażone w interfejs SAS (Serial Attached SCSI), charakteryzujące się wyjątkowa dużą żywotnością. Firma twierdzi, że dysk może pracować bezawaryjnie pięć lat, zapisując dane każdego dnia 10-krotnie na całej przestrzeni adresowej.

Wcześniej, w styczniu tego roku, Micron wprowadził do oferty dysk SSD podobnej klasy (P400m), wyposażony w interfejs Serial ATA (SATA). Dysk P410m ma wielkość 2,5 cala i Micron zapewnia, że może obsługiwać najbardziej wymagające aplikacje, które muszą mieć szybki dostęp do danych cały czas - przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. To dysk przygotowany do pracy w pierwszej warstwie architektury pamięci masowych (Tier 1), wyposażony w dwa porty SAS 6 Gb/s pracujące w trybie "failover" (redundancja).

Nowym dyskiem, tak samo jak dyskiem P400m, zarządza specjalny firmware, który obsługuje firmową technologię XPERT (Extended Performance and Enhanced Reliability Technology). To głównie dzięki niej dyski mają taką dużą żywotność. XPERT rozlokowuje bowiem równomiernie dane na całej przestrzeni adresowej dysku oraz wspiera mechanizm "error corection" (korekcja błędów).

Zobacz również:

  • Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych

Dysk czyta/pisze sekwencyjnie dane z szybkościami odpowiednio 410 MB/s i 345 MB/s (używając bloków o długości 124 KB). W przypadku losowych operacji czytania/pisania danych (bloki o długości 4 KB), dysk wykonuje odpowiednio 50 i 30 tysięcy operacji I/O na sekundę (parametr IOPS). P410m będzie dostępny w wersjach o pojemności 100, 200 i 400 GB. Micron nie podał jeszcze cen dysków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200