Micromuse: na razie bez zmian

IBM sfinalizował przejęcie Micromuse. Na zakup producenta oprogramowania do zarządzania środowiskiem sieciowym IBM wydał 865 mln USD.

IBM sfinalizował przejęcie Micromuse. Na zakup producenta oprogramowania do zarządzania środowiskiem sieciowym IBM wydał 865 mln USD.

"Produkty Micromuse będą dostępne na takich samych zasadach jak dotychczas" - zapowiedział w grudniu Steve Mills, szef IBM Software Group. Sama firma Micromuse zostanie zintegrowana z działem IBM Tivoli, a jej technologia ma posłużyć jako fundament do stworzenia nowych systemów do zarządzania infrastrukturą IT. Przejęcie Micromuse dostarczy IBM sprawdzone rozwiązanie do zarządzania awariami i wydajnością sieci, które znacznie przewyższa możliwościami produkt IBM Tivoli NetView. Sztandarowy produkt Micromuse - Netcool - to elastyczny system zarządzania infrastrukturą sieciową. Umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym przebiegu procesów zachodzących w sieciach heterogenicznych i w efekcie podniesienie jakości świadczonych usług.

Uniwersalny i elastyczny

Micromuse: na razie bez zmian

Steve Mills, szef IBM Software Group

Micromuse rozpoczynała działalność w Londynie jako integrator systemów telekomunikacyjnych. Wiedza zdobyta w trakcie projektów i świadomość problemów, z jakimi na co dzień borykają się operatorzy, doprowadziły do stworzenia Netcool. Zamysłem jego twórców było zbudowanie uniwersalnego narzędzia do zarządzania wszystkimi warstwami sieci, monitorowania zdarzeń dowolnego typu i kontroli pracy dowolnej aplikacji.

Dążono do stworzenia narzędzia umożliwiającego monitorowanie w jednolity sposób sieci, zdarzeń i aplikacji dowolnego producenta. Firma chciała zaoferować produkt pozwalający monitorować biznes, a nie poszczególne systemy. Takie założenie skłoniło Micromuse do stworzenia sond (elementów pasywnych) i monitorów (aktywnych) dedykowanych do pobierania danych z ponad tysiąca systemów różnych producentów. Podejście Micromuse okazało się strzałem w dziesiątkę. W ciągu 4 lat firmie udało się pozyskać ok. 1000 klientów.

Netcool ma uniwersalny charakter. Sondy mogą zbierać praktycznie dowolne dane, dzięki czemu narzędzie to nadaje się do wdrażania w firmach o każdym profilu. Ogromną jego zaletą jest - biorąc pod uwagę złożoność zagadnienia - krótki czas wdrożenia.

Nowa kategoria klientów

Micromuse: na razie bez zmian

Ostatnie przejęcia IBM

Poza technologią IBM przejął także bazę klientów Micromuse. Wśród nich znajdują się m.in.: America Online, BT i Deutsche Telekom. Choć firma znana jest przede wszystkim z działalności na rynku operatorów telekomunikacyjnych, ok. 40% instalacji Netcool na świecie działa poza tą branżą - głównie w bankowości i ubezpieczeniach. Wśród klientów Micromuse są wielkie banki, w tym Citigroup i ABN Amro. Z jej usług korzystają też linie lotnicze Virgin Atlantic. W Polsce użytkownikami oprogramowania Netcool są Telekomunikacja Polska, Polkomtel, NASK i Tel-Energo. Pod koniec 2005 r. klientem Micromuse zostały również polskie siły zbrojne. Wdrożenie w MON umożliwi integrację systemów zarządzania eksploatowanych dotychczas w resorcie obrony.

Micromuse nie jest obecna w Polsce bezpośrednio. Jej produkty można kupić od partnerów, wśród których są: Cisco (największy partner Micromuse na świecie), ComputerLand, Emax, Ericsson, NCR i Sun Microsystems. Niektórzy z nich sprzedają system Netcool na zasadach OEM, pod własną marką, jak np. Cisco Infocenter. Podobnie robi Ericsson.

Nadal niewiele wiadomo o zmianach związanych z utratą przez Micromuse niezależności. Od grudnia 2004 r. szefem sprzedaży Micromuse w Polsce i niektórych krajach naszego regionu Europy (Białorusi, Bułgarii, Kazachstanie, Rumunii, Turcji i na Ukrainie) jest Marek Jędrzejczak. Nie komentuje on jednak transakcji. Przedstawiciele Cisco twierdzą, że niewiele się zmieni w kwestii sprzedaży systemu Infocenter. Czy podobnie IBM potraktuje Suna? IBM Polska wciąż nie skontaktował się z lokalnymi partnerami Micromuse. Z wyjątkiem ComputerLandu i Emaxu wszystkie umowy partnerskie w Polsce mają charakter globalny. Przedstawiciele ComputerLandu twierdzą jednak, że przed podpisaniem umowy z MON wiedzieli o transakcji i zmiana właściciela nie wpłynie na relacje partnerskie. Zarówno ta firma, jak i Emax są partnerami działu IBM Software Group.

Triada z setką

Zakup Micromuse to zwieńczenie planu IBM zwiększania poprzez akwizycje przychodów i oferty działu oprogramowania. W 2005 r. IBM przejął ponad dziesięć firm. Poza Micromuse firma kupiła także Collation - producenta oprogramowania do wykrywania aplikacji i mapowania zależności, DataPower - specjalizującego się w technologii XML oraz Bowstreet - producenta oprogramowania portalowego. Przejęcie Micromuse - w połączeniu z zakupem Collation i DataPower - daje IBM komplet technologii niezbędnych do zarządzania zaawansowanymi sieciami IP i aplikacjami tworzonymi w architekturze SOA.

Zakupy IBM zmieniają także obraz rynku systemów do zarządzania infrastrukturą sieciową. Według Yankee Group, obecnie pozostało na nim tylko trzech graczy z przychodami powyżej 100 mln USD - Computer Associates, HP i IBM. Do tej triady chce także dołączyć Cisco Systems. Firma ta - oferująca technologię Micromuse pod własną marką - pracuje nad własnymi produktami. Warto przypomnieć, że w 2005 r. Cisco zapowiedziało rozbudowę oferowanych już aplikacji do zarządzania sprzętem sieciowym i stworzenie z nich osobnego rozwiązania do zarządzania środowiskami heterogenicznymi. W realizację tego scenariusza wpisało się przejęcie firmy Sheer Networks.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200