Miasta przyszłości

Miasta przyszłości, znane z filmów science-fiction powoli schodzą na ziemię. Nowe podejście do urbanistyki to konieczność - współczesne, przeludnione miasta muszą stać się przejezdne, emitować mniej dwutlenku węgla i ułatwiać mieszkańcom życie na każdym kroku. Firmy z branży technologicznej już liczą przyszłe zyski - bez najnowocześniejszych rozwiązań IT nie powstanie żadna inteligentna metropolia.

Miasta przyszłości

W pobliżu południowokoreańskiego Seulu powstaje Songdo City. Jest jednym z najambitniejszych dotychczas projektów inteligentnego miasta. Ma emitować jedną trzecią gazów cieplarnianych w porównaniu z ośrodkiem podobnej wielkości (300 tys. mieszkańców).

Miasta przyszłości

Zielone stożki są wizją miasta Gwanggyo w Korei Południowej zaprojektowanego przez holednerską pracownię MVRDV. Żywopłoty znajdujące się tarasach otaczających każdą z kondygnacji budynków, dzięki czemu wyglądają one jak ułożone na sobie pierścienie.

Projektantem Songdo jest firma Gale International, która już na etapie wstępnych szkiców poszukiwała partnera technologicznego. Najpierw rozmawiała z koreańskim LG, ale żaden z pomysłów nie doczekał się nawet fazy prototypu. Próbowała także z Microsoftem, który był zainteresowany, a Bill Gates stwierdził, że projektowanie całkowicie nowego miasta od zera daje unikalną możliwość stworzenia idealnej infrastruktury technologicznej. Jednak Stan Gale zmienił zdanie i wybrał Cisco. Koncern nie tylko dostarczy oczywiste Wi-Fi, rutery czy switche, ale ma pokryć każdy metr kwadratowy czujnikami.

Mieszkańcy mają wieść tam łatwe życie: smartfony otwierają drzwi, klimatyzację, żaluzje i alarm można kontrolować na wyświetlaczach w każdym pomieszczeniu, na ekranach w całym domu dostępne będą także wszelkie serwisy online. Kilka kliknięć, i można nawiązać wideokonferencję z lekarzem, urzędnikiem czy sprawdzić coś w Internecie.

City as a service

Miasto ma być "nośnikiem informacji", których mózgiem będzie centrum kontroli Cisco. W następnym etapie, we współpracy z 3M, UTC i architektami Gale będzie budować kolejne miasta w Chinach i Indiach, traktując New Songdo jako wzorzec.

Dla firm z branży IT taki projekt to żyła złota. "Inteligentne i połączone społeczności" to potencjalnie 30 mld USD przychodów jedynie z instalacji podstawowej infrastruktury, sprzedaży sprzętu i usług działających na tym sprzęcie. Np. ekrany Cisco TelePresence będą w każdym domu i biurze Songdo. To już nie jest software as a service, ale raczej city as a service. Woda, energia, ruch uliczny, telekomunikacja - będzie to jedno medium wyposażone w Internet i stanowiące niewielką pozycję w rachunkach mieszkańców. Cisco zamierza rozwijać tego typu działalność, tworząc głównie w krajach Trzeciego Świata zupełnie nowe miasta. Wim Elfrink, chief globalization officer firmy szacuje, że w ciągu najbliższych 10 lat na takie "miasta instant" wydanych zostanie ok. 500 mld USD.

Inny pomysł na inteligentne miasta ma IBM. Wybrało na prototyp Dubuque w stanie Iowa (60 tys. mieszkańców) i działa tam według swojego modelu - zmieniania zwykłego zachodniego miasta w miasto inteligentne, posiadające nowoczesne rozwiązania, poparte technologią IT. IBM także w Polsce doradza np. Katowicom, które chcą przeobrazić się w inteligentną metropolię.

Stary Kontynent z nowymi miastami

Niedaleko Porto w Portugalii ma wyrosnąć PlanIT Valley - miejsce dla 150-tysięcznej populacji, które ma łączyć technologię z rozwojem urbanistycznym. Tworzy je m.in. były pracownik Microsoftu, Steve Lewis. Po opuszczeniu koncernu w 2005 roku próbował przeforsować koncepcję komponentów wielokrotnego użytku w przemyśle budowlanym. Zamiast jednak sprzedawać swój pomysł firmom, wdrożył go w całym mieście. Zaczął od programu symulacyjnego, który pozwalał na rozplanowanie wszystkich szczegółów. Koszt projektu to ok. 10 mld USD. W tle będzie działał "miejski system operacyjny", który łączy wszystkie elementy i zarządza m.in. ruchem ulicznym, lepszym wykorzystaniem energii, systemem informacyjnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200