Metro Ethernet

FastWeb pierwszy w Europie

Metro Ethernet

Fragment struktury FastWeb (Metro Ethernet)

Prekursorem we wdrażaniu w Europie sieci metropolitalnego Ethernetu była włoska firma telekomunikacji szerokopasmowej FastWeb, która od trzech lat rozwija sieci metropolitalne w kilku miastach północnych Włoch (Mediolan, Rzym, Genua, Turyn, Neapol i Bolonia). Operator osiągnął tam 10-proc. udział w rynku, a na niektórych z najwcześniej włączonych do sieci obszarów - ponad 30-proc., co umożliwiło mu osiągnięcie zysków w tym roku.

FastWeb dostarcza kompleksowe usług transmisji głosu, danych i wideo zarówno dla klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Najbardziej atrakcyjną usługą sieci FastWeb w Mediolanie są przekazy wideo na żądanie (Video on Demand), które pozwalają w dowolnym czasie oglądać na ekranie odbiornika telewizyjnego wybrane programy TV, dowolnie wybierać filmowe pozycje z wideoserwerów operatora i odtwarzać w dowolnym czasie. Do korzystania z tej usługi (za dodatkową opłatą) wystarczy - oprócz łącza FastWeb - telewizor z przystawką Set Top Box. Internetowa filmoteka zawiera obecnie ok. 2,5 tys. filmów i programów.

Rozwiązanie FastWeb zapewnia połączenia z Internetem o przepływnościach 10, 100 lub 1000 Mb/s. Operator zapewnia usługi, takie jak przesyłanie głosu w pakietach IP zgodne ze standardem H.323, transmisję programów telewizyjnych i wideo na żądanie, a dla klientów instytucjonalnych - archiwizację danych, kopie zapasowe, monitorowanie wideo przez sieć IP, sieci VPN, wideokonferencje i usługi oparte na transmisji strumieniowej.

Do końca 2002 r. sieć światłowodowa FastWeb miała długość ok. 10 tys. km, z czego ponad 6 tys. stanowiły lokalne łącza dostępowe. W ubiegłym roku do sieci przyłączono 1,2 mln gospodarstw, a liczba podłączonych budynków wyniosła 43 500. Prognozy na koniec 2003 r. to 250 tys. abonentów domowych.

Operator sieci FastWeb instaluje w szkielecie produkty Cisco ETTx (Ethernet to the X), czyli Ethernet do abonenta każdego rodzaju (indywidualnego, grupowego i instytucjonalnego). Szkielet sieci FastWeb działa z wykorzystaniem ruterów serii Cisco 12000, zainstalowanych w każdym punkcie POP, łączących sieć Metro z miejską dzierżawioną siecią szkieletową. Przełączniki Cisco Catalyst 6500 zapewniają agregację połączeń do budynków i innych jednostek obejmujących wielu abonentów, przełączniki Catalyst 3524 natomiast - połączenia "ostatniej mili". Do obsługi szybkiego dostępu IP w sieci rdzeniowej FastWeb zastosowano rozwiązanie transmisyjne firmy Alcatel.

e-wro pierwsze w Polsce

Metro Ethernet

Schemat międzykampusowy MSI e-wro

Pierwszym polskim miastem, które uzyskało szybki dostęp do sieci przez infrastrukturę Metro Ethernetu, był Wrocław. Stało się to w marcu br. za sprawą Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC), które po powodzi w 1997 r. prowadzi kompleksową modernizację miejskiej sieci ciepłowniczej. Strategiczną decyzję instalacji Metro Ethernetu podjęto podczas remontu uszkodzonej infrastruktury ciepłowniczej części wrocławskich osiedli, umożliwiającego poprowadzenie wzdłuż traktów magistralowych CO optycznych kabli telemetrycznych do monitorowania i sterowania lokalnymi węzłami cieplnymi.

Projekt sieci Metro Ethernet pod nazwą Miejskie Sieci Informatyczne e-wro (MSI) zrealizowano przy współpracy z wrocławską firmą doradczą Dominas Consulting Group (DCG), która od 2001 r. doradza MPEC w zarządzaniu projektem, jest też jej integratorem i prowadzi bieżącą eksploatację. Sieć początkowo miała służyć głównie do monitorowania i sterowania automatyką sieci cieplnej, ale nadmiar przepływności pozwolił na świadczenie bardziej wyrafinowanych usług.

Metropolitalne rozwiązanie e-wro (szerzej opisane w NetWorld 5/2003) obejmuje dwa wrocławskie osiedla: Popowice i Nowy Dwór, trzecie - Muchobór Mały - zostanie przyłączone do końca roku, następne - w roku przyszłym. Sieć MSI e-wro jest oparta na technologii Ethernet/FastEthernet, co oznacza, że transmisje między komputerem u abonenta a najbliższym przełącznikiem sieciowym MSI są dokonywane z gwarantowaną przez operatora przepływnością 10 lub 100 Mb/s.


TOP 200