Metodyki projektowe

Problemy i metody zarządzania

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od typu projektu, stopnia jego formalności, złożoności i ograniczeń. Jedno wiadomo - nie istnieje uniwersalna metoda prowadzenia projektu, dlatego istotne jest, aby menedżer projektu bezustannie się kształcił i nie zamykał się w ścianach nakreślonych przez ulubiony podręcznik zarządzania. Niestety dzisiaj mamy do czynienia z następującymi problemami: świętą wojną o wyższości jednej metody nad drugą (np. PMBoK a PRINCE2); traktowaniem podręcznika metodyki jak wyroczni we wszystkim; traktowaniem podręcznika jako wyjątkowo grubej podkładki pod kubek z kawą; ostracyzmem metod agile, co przypomina nieco sytuację systemu operacyjnego Linux na początku jego istnienia.

Metodyki projektowe

Dla osiągnięcia sukcesu konieczne jest umiejętne dobieranie narzędzi z całej dostępnej palety, gdyż praca kierownika projektu przypomina balansowanie na trzynogim zydlu - jedną z nóg jest klient, drugą firma, a trzecią zespół. Jeśli tylko któraś z nich jest za krótka, spadniemy. Jak sobie zatem poradzić z tak złożonym zagadnieniem? Przede wszystkim trzeba zadać pytania: do jakiej kategorii należy mój projekt, czy cel stawiany przed projektem jest jasny i czy metody dojścia do celu są jasne i precyzyjne?

Na podstawie powyższych pytań można spróbować zaklasyfikować projekt do jednej z trzech kategorii: projektów tradycyjnych, adaptacyjnych i ekstremalnych. Podział ten został wprowadzony przez Roberta Wysockiego, ułatwia dokonanie takiej klasyfikacji (został przedstawiony na rysunku) i pochodzi z prezentacji wygłoszonej wspólnie z Marcinem Chomiczem na spotkaniu PMI Warsaw Chapter). Przykładem projektu tradycyjnego jest zbudowanie infrastruktury dla banku - już na wstępie wiadomo, jakie produkty będą potrzebne i jak je wytworzyć. Przykładem projektu adaptacyjnego jest projekt lotu załogowego na Marsa, zaś przykładem projektu ekstremalnego jest projekt zwiększenia przewagi konkurencyjnej firmy.

Gdy już wiemy, z jakim projektem mamy do czynienia, wtedy musimy się zastanowić, jakich narzędzi użyć, aby przeprowadzić przedsięwzięcie z sukcesem. Dla uproszczenia załóżmy, że mamy do czynienia z projektem tradycyjnym. Co wybrać - PMBoK czy PRINCE2? A może Ten Steps lub APMBoK? Doświadczenie mówi, że warto zastosować odpowiednią kombinację metod, aby otrzymać żądany wynik, ponieważ żadna z nich nie dostarcza pełnego zestawu odpowiedzi ani nie gwarantuje sukcesu, gdy przymierzymy ją do konkretnego zagadnienia w specyficznym środowisku. Praktyka moich kolegów, jak i moja pokazuje, że wyjątkowo dobrze sprawdza się następujące połączenie: PRINCE2 jako metoda zarządzania strategicznego projektem oraz elementy PMBoKa wykorzystywane w pracy operacyjnej kierownika projektu.


TOP 200