Metki za miliard

Zdaniem IDC, rynek tzw. metek radiowych w samych Stanach Zjednoczonych wzrośnie z ubiegłorocznych 91,5 mln USD do 1,3 mld USD w 2008 r. Prognoza IDC obejmuje wykorzystanie rozwiązan RFID przez największe sieci handlu detalicznego.

Większość wydatków związanych z RFID przeznaczonych będzie na sprzęt. Z szacunków IDC wynika, że dopiero w 2007 r. wartość tego rynku w USA wyniesie 875 mln USD. Segment usług związanych z RFID będzie charakteryzować dynamiczny rozwój do roku 2005, potem osłabnie. W 2007 r. jego wartość nie przekroczy ok. 270 mln USD.

Odwrotną tendencję natomiast wykaże segment oprogramowania, który gwałtownie wzrośnie w drugiej połowie okresu prognozy IDC, w miarę jak technologia RFID zacznie się popularyzować wśród przedsiębiorstw. Przeciwko stosowaniu radiowych metek protestują niektóre organizacje m.in. Electronic Frontier Foundation, argumentując, że stanowią one poważne zagrożenie dla prywatności obywateli. Obawiają się bowiem, że rozbudowana infrastruktura umożliwi w przyszłości śledzenie zakupionych towarów (a więc i ich nabywców) także poza sklepem czy magazynem, z którego pochodzą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200