MeterWare

Składniki rozwiązania

Składniki rozwiązania

MeterWare for Windows 5.0.0.7

EtherMeter 1000e

MeterWare firmy Technically Elite jako jedyne rozwiązanie spośród omawianych używało standardu RMON. W skład produktu wchodzi oddzielna sonda RMON o nazwie EtherMeter, którą dołącza się do segmentu sieci, oraz oprogramowanie MeterWare, zbierające i wyświetlające informacje o wykorzystaniu sieci i błędach.

Interfejs oprogramowania w MeterWare jest prosty i dobrze zrozumiały. Oprócz wykonywania wszystkich podstawowych testów diagnostycznych, jak wykorzystanie sieci i konwersja adresów IP na MAC (Media Access Control), rozwiązanie podawało także informacje dotyczące statystyk protokołów poziomu aplikacji, np. SMTP, Network News Transfer Protocol i X Windows, co jeszcze bardziej zwiększało możliwości diagnozowania. MeterWare umożliwiało także przechwytywanie ruchu, pozwalając na określenie i zbadanie nawet najbardziej szczegółowych właściwości ruchu w sieci.

Przyjemne funkcje

MeterWare pozwoliło nam zapoznać się z danymi na temat najbardziej "rozmownych" użytkowników sieci, zaprezentowanymi w formie czytelnego wykresu kołowego. Łatwo jest też obejrzeć błędy sieciowe - wystarczy kliknąć myszką, a ukaże się przejrzysty wykres słupkowy.

Ponieważ rozwiązanie wykorzystuje standard RMON, mogliśmy pobierać i wyświetlać dane z oddalonych urządzeń zgodnych zarówno ze standardem RMON, jak i RMON 2. Jest to bardzo przydatna cecha. Daje ona użytkownikom zintegrowane możliwości diagnozowania, niezależnie od zróżnicowania sprzętu w różnych sieciach i pochodzącego od innych dostawców.

Są i wady

Rozczarowało nas, że MeterWare nie potrafiło automatycznie rozpoznać topologii sieci. To może frustrować administratorów dużych sieci zakładowych. MeterWare nie mogło też przeprowadzić testów karty sieciowej ani kabli. Sonda EtherMeter nie obsługuje sieci Fast Ethernet ani sieci z pełną transmisją dupleksową, wskutek czego diagnozowanie sieci szkieletowej działającej w pełnym dupleksie musi być dokonywane przy użyciu innego produktu.

Jeśli administrator sieci chciałby za pomocą MeterWare dokonać analizy sieci w całym przedsiębiorstwie, musiałby kupić oddzielną sondę EtherMeter dla każdego segmentu. Cena 2595 USD za sztukę sprawia, że jest to - naszym zdaniem - kosztowna propozycja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200