Metaverse będzie mieć do dyspozycji najszybszy na świecie superkomputer

Wszystko wskazuje na to, że firma Meta (dawniej Facebook) odda do eksploatacji za kilka miesięcy najszybszy na świecie superkomputer, który będzie w stanie obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję. System jest obecnie intensywnie testowany i nosi nazwę AI Research SuperCluster (w skrócie RSC).

Grafika: news7d

Superkomputer przetwarza dane z szybkością 5 eksaflopsów i Meta używa go podczas testów do szkolenia dużych modeli zdolnych przetwarzać język naturalny i wykonywać obliczenia związane z kreowaniem tzw. wizji komputerowych, które znajdą w przyszłości zastosowanie w środowisku metaverse.

Firma wykorzystuje na razie wielkoskalowe modele sztucznej inteligencji do realizacji bieżących zadań, takich jak wykrywanie szkodliwych treści na swoich platformach społecznościowych. Jednak docelowo Meta chce trenować z modelami zawierającymi miliardy parametrów, które będą obsługiwać metaverse. To wirtualny świat, który firma zamierza wspierać za pomocą swoich platform i produktów.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Chmurowa usługa Fujitsu robi wrażenie
  • Meta miała trudny kwartał. Ograniczy zatrudnianie nowych pracowników

Obecnie RSC zawiera ogółem 760 węzłów obliczeniowych Nvidia DGX A100, które mają do dyspozycji łącznie 6080 procesorów graficznych. Jeśli chodzi o pamięć masową, to ma ona wielkość 75 petabajtów (są to dyski SSD Pure Storage FlashArray). Do tego dochodzi 46 petabajtów pamięci podręcznej w systemach Penguin Computing Altus oraz 10 petabajtów pamięci Pure Storage FlashBlade.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200