Metamorfoza - z Netware na wiele platform

Na konferencji BrainShare przedstawiono najnowsze technologie i rozwiązania Novella.

Na konferencji BrainShare przedstawiono najnowsze technologie i rozwiązania Novella.

Gdyby kondycję firmy mierzyć frekwencją użytkowników na konferencji, należałoby stwierdzić, że Novell ma się lepiej niż kiedykolwiek. Tegoroczny BrainShare był największy z dotychczas organizo- wanych. Zgromadził aż 7 tys. uczestników. Część jednak zjawiła się na BrainShare tylko po to, aby dać szefom Novella jeszcze jedną szansę na przekonanie użytkowników do ich wizji rozwoju rynku technologii informatycznych. Co do tego bowiem, że na rynku systemów operacyjnych pozycja Novella nie jest i nie będzie już tak mocna jak na początku lat 90., nikt chyba nie ma złudzeń.

Zakres prezentacji podczas BrainShare dobrze ilustruje obecne zróżnicowanie oferty Novella. Mówiono o administrowaniu sieciami, ale również o programowaniu z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych. Więcej uwagi niż NetWare poświęcono nowym, wieloplatformowym produktom (przeważnie w wersji beta), a kluczowym tematem BrainShare stała się realizacja idei NetOne - globalnej sieci ze zunifikowanymi usługami sieciowymi.

Rozwiązania to jest to

Kolejny raz w ostatnich latach Novell próbuje zmienić wizerunek. Tym razem z producenta i sprzedawcy na dostawcę rozwiązań dla biznesu. Ma to związek z niedawnym połączeniem z firmą doradczą Cambridge Technology Partners i mianowaniem nowego dyrektora generalnego Jacka Messmana. Dotychczasowy szef Eric Schmidt przeszedł na stanowisko osoby odpowiedzialnej za strategię Novella.

Widoczny jest już wpływ nowej polityki na technologię. Nawet wersje testowe produktów prezentowanych na BrainShare miały wiele gotowych elementów integracyjnych, pozwalających np. na przesyłanie natychmiast informacji z systemu ERP do katalogów eDirectory przy użyciu DirXML. O NetWare wspominano natomiast jako o jednej z wielu platform, na których działają aplikacje Novella. Zwykle funkcjonują one również pod kontrolą Windows NT/2000 i Linuksa. Większość nowych produktów może być wykorzystywana nie tylko z poziomu tradycyjnego PC, ale również komputera naręcznego i dowolnej przeglądarki.

Do takich rozwiązań należy m.in. moduł DirXML, który odwzorowuje dane pochodzące niemal z dowolnej aplikacji w strukturze NDS (a raczej eDirectory), a następnie przekazuje je do innej aplikacji, zapewniając przy tym np. poprawną propagację zmiany adresu klienta we wszystkich programach działających w przedsiębiorstwie.

W Salt Lake City zaprezentowano również ciekawy produkt iFolder, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie za pośrednictwem przeglądarki operacji na systemie plików. Ma on bardzo zaawansowane możliwości replikacyjne i zapewnia, że użytkownik zawsze dysponuje tym samym zestawem dokumentów. Z kolei oprogramowanie iLogin (korzystające z technologii iChain) pozwala na jednorazowe logowanie się do systemu dzięki zgromadzeniu w eDirectory informacji o różnych hasłach i identyfikatorach użytkowników. iChain podaje hasło właściwe dla danej witryny internetowej. Istnieją także moduły dla wielu nieinternetowych aplikacji, które nie są zintegrowane z NDS. Oprogramowanie OnDemand pozwala (tylko na platformie Windows) na zdalną pracę z aplikacjami działającymi na serwerze. Interfejs zapewnia Internet Explorer.

Nowe wersje NetWare w drodze

Na konferencji przedstawiono także nowe możliwości NetWare 6 i wczesną wersję (nawet nie alpha) NetWare 64, działającą na procesorach IA-64.

W NetWare 6 rozszerzono wsparcie dla architektury wieloprocesorowej CMP; system prezentowany był na serwerze z 32 procesorami. Dodano moduły ułatwiające instalowanie, a także usunięto wiele wąskich gardeł, związanych np. z obsługą kart sieciowych. W architekturze NetWare zdecydowanie odchodzi się od modelu modułów ładowalnych (NLM) na rzecz wielowątkowych aplikacji korzystających z usług API (Novell Kernel Services - NKS) lub rozwiązań pisanych w Javie.

NetWare 64 natomiast będzie pełnić jednocześnie rolę serwera aplikacyjnego. Ma zmienioną architekturę w porównaniu z obecnie stosowanymi wersjami NetWare - jest ona oparta na tzw. nano-jądrze i warstwie "emulacji" poszczególnych interfejsów API. Obecnie działają moduły NKS i JVM. Testowany jest moduł Win32 i prawdopodobnie wkrótce będzie działać warstwa zapewniająca zgodność z Posix. Na nową platformę Novell przeniósł już Apache Web Server.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200