Meta ulega presji europejskich regulatorów

Firma postanowiła na jakiś czas wstrzymać szkolenie swoich modeli AI, wykorzystując do tego celu również dane pozyskiwanych od europejskich użytkowników jej internetowych usług, takich jak Facebook i Instagram.

Decyzja została podjęta po tym, gdy europejskie organy regulacyjne stojące na straży bezpieczeństwa użytkowników nie zgodziły się takie postępowanie. Dużą rolę odegrała tu irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych (DPC), która powitała z zadowoleniem decyzję Mety o wstrzymaniu planów szkolenia swojego modelu wielojęzycznego z wykorzystaniem treści rozpowszechnianych przez Europejczyków. W specjalnym komunikacie Meta stwierdza, że jest rozczarowana taką postawą irlandzkiej komisji. Według niej irlandzki wniosek jest krokiem wstecz, który spowolni rozwój sztucznej inteligencji.

Meta chciała uruchomić takie szkolenie pod koniec czerwca argumentując wtedy, że szkolenie modeli AI z wykorzystaniem danych pozyskiwanych w Europie jest konieczne, aby usługi świadczone przez jej modele AI odzwierciedlały różne kultury i języki społeczności europejskich, które będą z nich korzystać. Jak widać, plany te przynajmniej na razie spaliły na panewce.

Zobacz również:

  • CrowdStrike przeprasza użytkowników komputerów Windows za wczorajszą awarię
  • Meta zawiesza stosowanie generatywnej AI w Brazylii
  • Debiutuje GPT-4o mini - zastąpi GPT 3.5 w ChacieGPT
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200