Meta postawiła na język Rust

Język programowania Rust zyskał ważnego sprzymierzeńca. Jest nim Meta, która zadecydowała, że Rust będzie przez nią oficjalnie wspierany, zyskując tym samym status jednego z dwóch głównych narzędzi używanych do tworzenia aplikacji uruchamianych na serwerach korporacji.

Grafika: Mozilla

Drugim językiem używanym przez programistów firmy Meta do tworzenia aplikacji, jest C++. Oznacza to, że Meta zobowiązuje się do zapewnienia długoterminowego wsparcia obu tych języków, co na pewno przyczyni się do wzrostu zainteresowania językiem Rust, który został opracowany przez Mozillę i na początku nie budził większego zainteresowania. Z czasem jednak wyrósł na prawdziwego tytana w świecie języków programowania. Jest to obecnie jeden z najczęściej używanych języków do tworzenia aplikacji budowanych z wykorzystaniem poleceń mających binarny format.

Firma Meta (wcześniej Facebook) zgłosiła swój akces do Rust Foundation na początku 2021 roku, zyskując od razu status platynowego członka, obok takich tuzów przemysłu IT jak AWS, Google, Huawei, Microsoft i Mozilla.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?
  • Rust ma nową, wspierającą go radę

Facebook używa języka Rust od 2016 roku (rok od pojawienia się wersji 1.0 tego narzędzia). Wybór języka Rust zamiast C był wtedy dla Facebooka odważną decyzją, ponieważ większość aplikacji uruchamianych na serwerach była napisana w języku C.

Obecnie Rust jest głównym obsługiwanym językiem po stronie serwerów, razem z takimi narzędziami tego typu, jak C, Python i Hack. Rust jest teraz zalecany do pisania narzędzi uruchamianych z poziomu interfejsu CLI (wiersz poleceń) i usług świadczonych przez zaplecze systemu IT. Zaletą języka Rust jest to, że łatwo współpracuje z kodem C w celu komunikacji z systemami zaplecza. Język Hack jest natomiast preferowany do budowania aplikacji z obszaru logiki biznesowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200