Meta poprawi prywatność użytkowników VR. Koniec łączenia gogli Quest VR z Facebookiem

Jeśli kupimy gogle Oculus Quest (marka należy obecnie do Facebooka), musimy założyć konto na platformie społecznościowej. Rywale w segmencie VR nie mają takich wymagań i Facebook zaczyna dostrzegać, że nie powinien dłużej oczekiwać tego od klientów.

Meta postawi na nowe konta dla VR – Meta Horizon / Fot. Meta

Meta postawi na nowe konta dla VR – Meta Horizon / Fot. Meta

Zamiast korzystać z konta na Facebooku, użytkownicy będą musieli utworzyć osobne konto Meta. Będzie im potrzebny także profil społecznościowy Meta Horizon - na potrzeby metawersum Marka Zuckerberga.

Jakieś konto na pewno jest wymagane, aby użytkownik mógł się logować i np. kupować treści, które następnie są przypisane do jego profilu. Jednak nie jest potrzebny Facebook - tego na pewno nauczyły nas inne firmy oferujące gogle do wirtualnej rzeczywistości (virtual reality - VR).

Zobacz również:

  • Płatna weryfikacja kont dociera do Facebooka oraz Instagrama
  • Prezes przeglądarki Vivaldi ma pomysł na reklamy w sieci
  • Oculus Quest 2 zdrożeją. Co jest powodem?

Od przyszłego miesiąca właściciele gogli VR marki Qculus nie będą już potrzebować konta na Facebooku.

Jest też bardzo możliwe, że Meta chce ujednolicić konta w swoich serwisach. Obecnie firma oferuje Facebooka, Instagram i WhatsApp, gdzie możemy korzystać z oddzielnych kont. Bardzo możliwe, że w przyszłości Meta będzie chciała, aby użytkownicy mieli jedno konto, zapewniające dostęp do wszystkich usług społecznościowych i metawersum z użyciem gogli VR.

Meta stawia na VR

Facebook nabył producenta gogli VR Oculus w 2014 r. Dopiero jednak w 2020 r. firma zaczęła wymagać od użytkowników posiadania konta na Facebooku, aby mogli logować się do swojego profilu VR. Dla wielu klientów była to duża wada - uważali, że konto na Facebooku nie powinno być wymagane, a dodatkowo obawiali się o prywatność i kwestię przetwarzania danych przez Facebooka.

Sprawdź: PDF Joiner

Teraz Facebook w końcu zmienił zdanie, jednak wprowadzi konta Meta i profile Meta Horizon. Użytkownicy Oculusa, którzy nie założą tych kont, będą musieli to zrobić do 2023 r. Do tego czasu firma chce bowiem obsługiwać istniejące konta.

Warto dodać, że konta Meta - przynajmniej na razie - nie są powiązane z serwisami społecznościowymi. Po prostu umożliwiają logowanie się do urządzeń VR oraz przeglądanie zakupionych treści i zarządzanie nimi.

Z kolei profil Meta Horizon służy jako profil społecznościowy w świecie VR i innych środowiskach (np. w przeglądarce www). Znajomi z VR stają się tam naszymi "obserwatorami" i możemy decydować, czy chcemy udostępniać im nasze informacje, np. o aktywności, osiągnięciach i posiadanych aplikacjach.

Zobacz: YouTube Vanced

Profile Meta Horizon oferują też trzy opcje prywatności: otwarte dla wszystkich, dla przyjaciół i rodziny, oraz solo. Możemy też ustawić profil jak prywatny, co oznacza, że zostaniemy poproszeni o sprawdzanie i każdorazowe zatwierdzanie prósb od obserwujących. Osoby w wieku od 13 do 17 lat będą mieć profile domyślnie ustawione na prywatne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200