MessageSight - pierwsze rozwiązanie IBM obsługujące środowisko Internet of Things

IBM zaprezentował MessageSight - urządzenie mające wysokość 2U, zaprojektowane specjalnie do pracy w środowisku Internet of Things. IBM informuje, że rozwiązanie jest w stanie odbierać w ciągu jednej sekundy do 13 mln wiadomości generowanych przez czujniki i procesory znajdujące się w urządzeniach stacjonarnych i mobilnych zainstalowanych w urządzeniach podłączonym do sieci Interent of Things.

Internet of Things to logiczna ewolucja takich pojęć, jak chmura oraz Big Data. To pomysł na to jak stworzyć system, które integruje ze sobą miliony czujników i procesorów zainstalowanych w urządzeniach sieciowych pracujących na całym świecie. Urządzenia przesyłają dane do centrali, która analizuje je i może wtedy zdalnie zarządzać każdym takim urządzeniem.

Jak szacuje firma analityczna IMS Research, w 2020 r. urządzeń takich może być na świecie ponad 22 mld. Będą to urządzenia montowane właściwie wszędzie - w samochodach, w sprzęcie medycznym, sprzęcie gospodarstwa domowego, itd. Będą one generować każdego dnia 22 trylionów bajtów nowych danych (czyli tyle, ile można zapisać na 7 mln płyt DVD). Ten cały potok informacji trzeba odbierać i przetwarzać i to właśnie przyświecało firmie IBM wtedy, gdy przystępowała do projektowania swojego pierwszego urządzenia Internet of Things.

Zobacz również:

MessageSight jest w stanie odbierać ok. 13 mln takich informacji na sekundę, pracując zgodnie z protokołem komunikacyjnym MQTT (Message Queuing Telemetry Transport). To protokół zaproponowany i wspierany przez OASIS (Organisation for the Advancement of Structured Information Standards), obsługujący komunikację typy M2M (Machine to Machine).

Urządzenia MessageSight wspierają technologie SSL i TSL i można nimi zarządzać na dwa sposoby: przy użyciu interfejsu webowego albo interfejsu "command-line" (wpisując polecenia z klawiatury). Rozwiązanie obsługuje protokół MQTT 3.1 i technologię asynchronicznej transmisji danych, która wspiera systemy wymiany informacji typu "publish and subscribe" (topic-based) i "point-to-point" (queue-based). MessageSight wspiera też dodatkowo technologie MQTT over HTML5 WebSockets i Java Messaging Service (JMS) 1.1.

I na koniec informacje mogące zainteresować deweloperów. MessageSight wspiera klientów MQTT i biblioteki różnych platform (w tym biblioteki C, Java oraz biblioteki Google Android, Apple iOS i JMS).

IBM nie jest jedyną firmą, która przymierza się do wprowadzenia na rynek rozwiązać Internet of Things. Niedawno firma Pivotal zaprezentowała np. platformę PaaS (Platform as a Service), nadając jej nazwę Pivotal One. Będzie ona jednak dostępna dopiero pod koniec br., podczas gdy rozwiązanie firmy IBM wejdzie na rynek w maju tego roku (jako jeden z elementów inicjatywy MobileFirst, wchodzącej z kolej w skład szerszej strategii Smarter Planet).


TOP 200