Mercedes Benz inwestuje w Androida, ale bez udziału Google

Luksusowy producent samochodów zamierza rozwijać Androida Automotive bez udziału Google. Mercedes stawia na wersję Open Source z autorską nakładką MBUX.

Mercedes Benz to jeden z największych producentów aut luksusowych. Jednocześnie firma ta posiada jeden z najbardziej rozbudowanych i innowacyjnych systemów inforozrywki - MBUX. Rozwijane od kilku lat oprogramowanie posiada wsparcie dla sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości oraz rozbudowanego asystenta głosowego.

Mercedes Benz MBUX drugiej generacji
Źródło: mercedes-benz.com

Mercedes Benz MBUX drugiej generacji

Źródło: mercedes-benz.com

Z najnowszych informacji wynika, że Mercedes Benz pracuje nad własnym systemem inforozrywki, który zostanie oparty na Androidzie Automotive. Co ciekawe niemiecki producent zamierza rozwijać oprogramowanie bez pomocy firmy Google.

Według agencji Routers Mercedes Benz podpisał już porozumienie z firmami Faurecia oraz Aptoide. Umowy te pozwolą na budowę systemu infororzywki kolejnej generacji.

Przyszłe auta Mercedes Benz zostaną wyposażone w system inforozrywki operaty na Androidzie Automotive, ale oprogramowanie korzystać będzie z wersji Open Source pozbawionej aplikacji i usług Google oraz Sklepu Play. Zamiast nich wykorzystane zostaną autorskie rozwiązania firmy Mercedes Benz, które znamy z aktualnego systemu MBUX opartego na Linuxie.

Niemiecki producent aut luksusowych wykorzysta autorskiego asystenta głosowego, nawigację GPS oraz własny sklep z aplikacjami, który pozwoli na wykupywanie funkcji w ramach subskrypcji. Wszystkie dane synchronizowane będą z wykorzystaniem kont Mercedes Me. Oznacza to, że nie trzeba będzie przypisywać konta Gmail do danego samochodu.

Na podobny rozwój Android Automotive zdecydowali się inni niemieccy producenci aut - Volkswagen oraz BMW.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200